نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

اصلی ترین دلایل صدای یخچال

اصلی ترین دلایل صدا دادن یخچال

در این مقاله در مورد علت های اصلی صدا دادن یخچال صحبت می کنیم.

وسیله های برقی نیاز به مراقبت شدید دارند علی الخصوص در شرایطی که گرانی بیداد می کند و نمی توان به راحتی برای آن ها جایگزینی انتخاب کرد. یکی از این وسیله ها، یخچال است و همان طور که می دانید اگر چنین چیزی نبود تمام مواد غذایی فاسد و خراب می شدند. گاهی اوقات ممکن است شرایطی به وجود بیاید که این وسیله سرمایشی نیاز به تعمیر داشته باشد اما همیشه نیاز نیست که به مراکز تخصصی مراجعه کنید یا با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید برای مثال می توانیم به علت صدای یخچال ویرپول یا تمام صداهای اضافه آن همچون بوق زدن اشاره کنیم. همچنین در آخر راهکار رفع این صدا ها را برایتان خواهیم گفت بنابراین توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی سوال هایتان پاسخ بدهیم.

علل اصلی صدای یخچال چیست؟

علت سر و صدای یخچال یا به عبارتی دیگر تمامی صداهای اضافه آن دلایل مختلفی دارد که بوق زدن، تق تق کردن، صدای فن و … از جمله نمونه انواع صداها می باشند. البته این یک امر طبیعی است که پس از گذشت سال های متمادی، چنین مشکلاتی به وجود بیاید چون تنها وسیله و ابزاری که دائما در حال کار کردن می باشد، یخچال است و این موضوع اصلا ربطی به مارک یا برند آن ها ندارد.

علل اصلی صدای یخچال چیست؟

این را هم در نظر داشته باشید که شنیدن هر صدایی مبنی بر خراب بودن آن نیست تنها به این خاطر که موتور فریزر شما سرو صدا خواهد داشت. در نتیجه در حالت کلی منظور ما صدا های آزار دهنده و گوش خراشی است که عدم رسیدگی به آن ها عواقب بدی را در بر خواهد داشت.

برخی از این عوامل هشدار دهنده به شرح یر می باشند:

تراز نبودن یخچال فریزر

تراز کردن یخچال یکی از مواردی است که باید قبل از نصب یخچال حتما آن را انجام بدهید و اگر این کار به درستی صورت نگیرد در کوتاه مدت به مشکل بر می خورید که یکی از این مشکلات شنیدن سر و صدای نا به هنجار است زیرا عملکرد کمپرسور دستگاهتان را مختل می کند. در این حالت بهتر است با استفاده از یک دستگاه تراز، دستگاه را به صورت افقی کاملا تراز کنید. این کار را می توانید با تنظیم پیچ پایه های زیر یخچال انجام دهید. شما می توانید تغییر صدای یخچال را قبل و بعد از تراز کردن به صورت ملموس حس کنید.

پره ها یا پروانه فن

همان طور که می دانید انتقال هوای خنک به درون یخچال، برعهده فن آن می باشد. یخچال فریزرها دارای چندین فن هستند که هر کدام از آنها وظیفه جداگانه ای را بر عهده دارد. حال تصور کنید که پره های آن به خاطر برفک یا هر دلیل دیگری دچار شکستگی شوند، در این جا باز هم صدای خوشایندی از دستگاهتان شنیده نمی شود. در این مواقع باید سریعاً تعویض فن به کمک یک تعمیرکار متخصص انجام شود.

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور یکی از اجزای یخچال بوده که وظیفه آن برقراری جریان هوا بر روی کویل های اواپراتور است آن هم در زمانی که کمپرسور در حال کار کردن می باشد. اگر صدای بدی از قسمت فریزرتان شنیده شد امکان دارد که مشکل از موتور فن اواپراتور باشد و راه حل پیشنهادی این است که هر چند وقت یک بار در هنگام سرویس کردن این وسیله برقی کاربردی، موتور فن آن را هم روغن کاری نمایید. توصیه می کنیم در مواقعی هم که یخچال خنک نیست یا در فرآیند تولید یخ اختلالی ایجاد می شود، با در آوردن بدنه محافظ فن برفک های تجمع یافته بر ری آن را پاک کنید و سپس پروانه را با دست به حرکت در بیاورید. اگر باز هم مشکل بر طرف نشد باید آن را تعویض نمایید.

موتور فن کندانسور

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری یخچال های بدون برفک تولید شدند که خود با بهره گیری از کویل های کندانسور و به کمک فن خنک می شوند. در واقع این کنداسور ها به گونه ای عمل می کنند که از ایجاد برفک جلوگیری می کنند یا به تبخیر آب های ناشی از دیفراست می پردازند. جالب است بدانید که این قطعه با کمپرسور یا اواپراتور کار می کند و با شنیدن صدای دلخراش ممکن است کمی در عیب یابی گیج شوید. اما با دیدن نشانه هایی مثل خنک نشدن یا گرم شدن یخچال، روشن و خاموش شدن مکررش یا جمع شدن آب در زیر آن یقین پیدا کنید که باید گرد و غبار تجمع یافته بر روی آن را تمیز نموده و سپس  فن کندانسور را روغن کاری کنید.

نکته: این فن در کنار کمپرسور و در قسمت پایین قرار دارد.

سایر عوامل

منظور از سایر عوامل، دیگر اجزای موتور یا کمپرسور می باشد مثلا بست و لرزه گیر های موتور یخچال به دلیل داشتن محافظ با گذشت زمان ساییده می شوند یا از بین می روند. این امر باعث می شود تا موتور با شدت بیشتری کار کند و لرزش بیشتری را از خود نشان دهد و در نتیجه صداهای زیاد تری از خود تولید می کند.

تا اینجای مقاله در مورد صداهای طبیعی قطعات داخلی یخچال فریزر صحبت کردیم. حالا می خواهیم دلیل صداهای مختلف و غیر طبیعی را که ممکن است از یخچال به گوشتان برسد، به صورت تخصصی تر بررسی کنیم.

علت تق تق کردن یخچال

در بعضی مواقع ممکن است یخچال تق تق کند و صدایی مانند قولنج شکستن از دستگاه بشنوید. در 2 حالت ممکن است این صدا ایجاد شود:

علت تق تق کردن یخچال

اختلال در سیستم نوفراست یخچال: همانطور که ممکن است شنیده باشید، یخچال فریزرهای جدیدتر برای رفع برفک(برفک زدایی) دارای سیستممی به نام نوفراست هستند. این سیستم در صورتی که فریزر به هر دلیل در حال ساختن برفک باشد، دستور روشن شدن المنت را صادر می کند تا برفکی ایجاد نشود. این روند ممکن است به صدای تق تق ایجاد کند که طبیعیست؛ اما اگر این صدا بیش از اندازه یا همیشگی باشد، احتمالا در سیستم نوفراست اختلال ایجاد شده است که باید سریعا بررسی و رفع شود.

خرابی لوله های داخلی یخچال: لوله هایی که داخل یخچال تعبیه شده اند، با یک لایه فوم پوشنده می شوند. گاهی اوقات به دلیل خرابی یا سوراخ شدن لوله ها و یا کیفیت پایین فوم ممکن است در طول استفاده و روشن شدن یخچال فریزر، صدای تق تق ایجاد شود.

قل قل کردن روغن کمپرسور

مواقعی گزارش شده که در هنگام نصب اولیه یخچال و یا پس از استفاده بلند مدت از دستگاه، کاربران صدای قل قل کردن از کمپرسور شنیده اند که ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد. در چنین حالتی بهتر است با یک نمایندگی تعمیر یخچال فریزر تماس بگیرید تا متخصصین مجموعه دستگاه را بررسی کنند؛ ممکن است برای رفع این مشکل نیاز باشد تکنسین گاز یخچال را خالی کرده و مدار گاز را شستشو دهد. همچنین ممکن است دستگاهتان نیاز به تغییر روغن کمپرسور داشته باشد.

قل قل کردن روغن کمپرسور

نتیجه گیری

هدف از این مقاله آشنایی شما عزیزان در رابطه با علت صدای یخچال است و این نکته را دانستید که شنیدن هر نوع صدایی بیانگر خرابی وسیله تان نیست بلکه در بعضی مواقع ناشی از کارکرد طبیعی خود یخچال است. از طرفی دیگر مشکلات عمده ای که با گذر زمان ایجاد می شوند و در بالا به آن ها اشاره نمودیم مانند تجمع آب بر زیر فریزر، شکستن پره ها، فن کندانسور و دلایل دیگری که برایتان مفصلا شرح دادیم می توانند در ایجاد صدا های گوش خراش دخیل باشند.  همین طور دریافتید که خرابی ناشی از اجزای مختلف باعث به وجود آمدن انواع صدا ها می شود و برای هر کدام از آن ها باید به دنبال پیدا کردن علت اصلی باشید.

برخی از این عوامل به صورت دستی و در خانه قابل حل کردن می باشند اما برخی دیگر این گونه نیستند و نباید آن ها را نادیده بگیرید و با مسئولین حرفه ای در این راستا حتماً مشورت نمایید. فراموش نکنید که همواره در هر زمان و مکان، یخچال ها از جمله وسایل ضروری خانه و آشپزخانه بوده و هستند که طی سال های متمادی با افزایش طول عمرشان، عملکرد فراوان، استهلاک های ناشی از آن و دلایل دیگر، نیاز به تعمیر پیدا کرده و یا صدا هایی از خودشان تولید می کنند.

با در نظر گرفتن عوامل فوق، افزایش مهارت ها و آگاهی هایتان در این باره به بر طرف کردن مشکلات ناشی از آن بپردازید. در صورتی که با خواندن این مقاله نیاز به راهنمایی داشتید می توانید با نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر ویرپول تماس گرفته و توسط مشاوران ما به رایگان راهنمایی شوید.

سوالات متداول

آیا لرزه گیرهای پلاستیکی کمپرسور می توانند باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی یخچال فریزر شوند؟

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کمپرسور، یک محافظ با لرزه گیرهای پلاستیکی روی کمپرسور تعبیه می شود. در صورت شکستن این لرزه گیرها ممکن است یخچال صدای غیر طبیعی ایجاد کند.

علت تق تق کردن کمپرسور یخچال چیست؟

اگر کمپرسور یخچال شما صدای تق تق می دهد، می‌تواند به دلیل خرابی رله استارت باشد. در این حالت کمپرسور نیز روشن نمی شود.

آیا گردش گاز در یخچال صدا ایجاد می کند؟

به صورت طبیعی خیر! اما اگر لوله های انتقال گاز سوراخ یا فرسوده شده باشند، ممکن است در طول جریان یافتن گاز مبرد، صدا ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل