نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

سیستم دیفراست یخچال ساید بای ساید ویرپول

سیستم دیفراست یخچال ساید بای ساید ویرپول

معنای کلمه ی دیفراست یعنی برفک زدایی یا یخ زدایی، از همین رو وجود سیستم دیفراست در یخچال و فریزر های ساید بای ساید لازم است زیرا با نظارت بر دمای هیتر از تجمع یخ و برفک پیشگیری می کند. این گونه کیفیت مواد غذایی حفظ خواهد شد و به دستگاه آسیبی وارد نمی شود. اکثر کاربران از وجود این قطعه در ساختمان دستگاهشان خبر ندارند به همین دلیل قصد داریم در ادامه بیشتر درباره ی سیستم دیفراست یخچال ساید بای ساید ویرپول توضیح دهیم. با مطالعه مطالب این مقاله بیشتر با این سنسور و نحوه ی عملکرد آن آشنا خواهید شد و اطلاعات بیشتری بدست خواهید آورد.

سیستم دیفراست شامل چه بخش هایی است؟

سیستم دیفراست شامل قطعات مختلفی است که با کمک و ایجاد هماهنگی در بین آنها از تشکیل شدن برفک در دستگاه جلوگیری می کند. با بدست آوردن اطلاعات کافی درباره ی بخش های مختلف سیستم دیفراست می توانید در صورت بروز هر گونه خرابی، به راحتی متوجه شوید که کدام  قطعه دچار مشکل شده و چگونه باید آن را برطرف کنید. در نتیجه تا انتها همراه ما باشید و اطلاعات بیشتری بدست آورید:

  • اواپراتور: قطعه ای به نام اواپراتور در یخچال قرار گرفته است که وظیفه ی آن سرما سازی می باشد. اگر متوجه شدید که در دستگاه شما سرما وجود ندارد باید ابتدا اواپراتور را بررسی نمایید و در صورتی که مشکلی رخ داده بود، آن را برطرف کنید.
  • تایمر: امروزه در اطراف اواپراتور یخچال فریزر های جدید قطعه ای به نام گرم کن وجود دارد که در روند ذوب شدن برفک ها تاثیر بسیار زیادی می گذارد. تایمر موظف است که هر چند ساعت یکبار به گرم کن دستور دهد تا وارد مدار شود و با تولید گرما برفک های اطراف اواپراتور را از بین ببرد. در صورتی که گرم کن کار نکند، برفک های اطراف اواپراتور افزایش خواهد یافت و در نتیجه دستگاه سرمای خود را از دست خواهد داد.
  • ترمودیسک: ترمودیسک های یخچال فریزر یک ترموستات حرارتی می باشد که موظف است در دمای منفی 5 درجه جریان ورودی برق به هیتر را باز کرده و برعکس در دمای مثبت 5 درجه اجازه ی عبور جریان برق به هیتر را ندهد.
  • ترموفیوز: این قطعه که نام دیگر آن فیوز حرارتی است، وظیفه ی کنترل کردن هیتر المنت را بر عهده دارد. همچنین از علت گرم شدن بیش از حد یخچال و بروز یا ایجاد حریق در آن جلوگیری می کند.
  • سنسور: مسئولیت اندازه گیری دمای قطعه ی گرما دهنده بر عهده ی سنسور دیفراست یخچال می باشد. به زبان ساده تر می توان گفت زمانی که دمای گرم کن به حد معمول برسد، سنسور آن را خاموش خواهد کرد. این گونه هیچ آسیبی به اواپراتور وارد نخواهد شد.
  • المنت یا هیتر: قطعه ی گرم کن همان المنت یا هیتر است که همانطور که بیان کردیم با تولید حرارت در روند ذوب شدن برفک ها تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. اواپراتور تمامی هوای گرمی که از بیرون وارد دستگاه می شود را سرد می کند که این موضوع باعث ایجاد رطوبت و تجمع یخ ها و برفک ها می شود. در این موقعیت سنسور دیفراست موظف است میزان رطوبت را اندازه گیری کند و در صورتی که بیش از مقدار استاندارد بود، به المنت دستور بدهد تا روشن شود و برفک ها را با تولید گرما ذوب کند. در صورت بروز مشکل در سیستم دیفراست، برفک ها از بین نخواهد رفت و در آخر ممکن است برای دستگاه خرابی های بزرگ تر و بدتری به وجود آید.

سیستم دیفراست شامل چه بخش هایی است؟

دلیل کار نکردن سیستم دیفراست چیست؟

بیان کردیم که سیستم دیفراست یخچال از قطعات مختلفی تشکیل شده است که با کمک تمامی آنها از تشکیل شدن برفک ها جلوگیری می کند، در نتیجه با خراب شدن هر یک از این قطعه ها کل سیستم دچار مشکل خواهد شد و کار نخواهد کرد. وظیفه ی هماهنگ کردن عملکرد قطعات سیستم دیفراست با برد الکترونیکی اصلی، بر عهده ی برد الکترونیکی دیفراست می باشد از همین رو خراب شدن این برد نیز باعث کار نکردن این سیستم می شود.

برد الکترونیکی اصلی یخچال ویرپول پس از موتور و کمپرسور، یکی از مهم ترین قطعه ها در ساختمان یخچال و فریزر های ساید بای ساید می باشد. در صورتی که این برد آسیب دیده باشد، عملکرد سیستم دیفراست نیز متوقف خواهد شد.

دلیل کار نکردن سیستم دیفراست چیست؟

در صورت کار نکردن سیستم دیفراست چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید که سیستم دیفراست دستگاهتان از کار افتاده، اولین قطعه ای که باید آن را بررسی نمایید سنسور می باشد. قبل از شروع هر کاری باید برای صرفه جویی در مصرف برق و رعایت نکات ایمنی، یخچال را خاموش کنید. در اولین گام میزان مقاومت سنسور را با کمک اهم متر بسنجید. بر روی اهم متر عددی نشان داده خواهد شد. در صورتی که سنسور مقاومت نداشته باشد، عدد نشان داده شده صفر خواهد بود و شما باید اقدام به تعویض یا تعمیر این قطعه نمایید. ولی اگر سنسور دیفراست آسیب ندیده باشد عدد ثبت شده بر روی اهم متر عددی غیر از صفر خواهد بود در نتیجه نیازی به تعویض یا تعمیر قطعه نیست.

اکنون که به طور کامل درباره ی سیستم دیفراست یخچال ساید بای ساید توضیح داده ایم با نحوه ی عملکرد آن خیلی دقیق آشنا شده اید. همچنین می دانید که این سیستم شامل چه قطعاتی می شود و هر کدام یک از آن قطعه ها چه وظایفی بر عهده دارد. علاوه بر تمامی این مطالب، بیان کردیم که دلیل از کار افتادن سیستم دیفراست چیست و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد. در نتیجه اگر تا انتهای مقاله همراه ما بوده اید نکات بسیار مثبتی را یاد گرفته اید.

در صورتی که با خواندن این مقاله سوالی داشتید می توانید از طریق فرم تماس زیر با نمایندگی تعمیرات یخچال ویرپول در ارتباط باشید.

2 پاسخ

  1. با سلام یخچال فریزر مارک روبیناشرکت امرسان بعلت سرد نکردن با نمایندگی تماس گرفتیم اومدن المنت . برد الکترونیکی. و سنسور دیفراست طی چند مرحله تعویض نمودند ولی باز هم سیستم یخ زدایی عمل نمیکنه؟ مجبورم دستی یخ ها را آب کنم. موتور .گاز یخچال.همه چی سالمه. فقط یخ زدایی عمل نمیکنه؟ علت چی میتونه باشه .با تشکر

    1. سلام. وقت شما بخیر دوست عزیز. آیا لوله های کندانسور را بررسی کرده اید؟ همچنین می توانید لول های انتقال آب را چک کنید. اگر مشکل برطرف نشد، بهتر است با 22225007-021 نمایندگی تعمیر یخچال ویرپول تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل