نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

آموزش جامع رفع بوی بد ماشین لباسشویی

داخل دیگ یا درام ماشین لباسشویی، علت اینکه فضایی تاریک و مرطوب دارد محیط مناسبی برای زندگی میکرو ارگانیسم ها و میکروب ها می باشد. رشد این میکروب ها و باکتری موجب به وجود آمدن بوی بد در ماشین لباسشویی خواهد شد. در این صورت شما باید فورا با استفاده از روش های که در این مقاله ذکر خواهیم کرد برای برطرف کردن بوی بد لباسشویی اقدام کنید.

وجود یک محیط تاریک و مرطوب به همراه مواد شوینده باقی مانده حاصل از شستشوی لباس ها موجب میشود داخل دیگ ماشین لباسشویی محل مناسبی برای رشد قارچ ها،کپک ها و باکتری ها شود. در ادامه پس از مدتی سبب می‌شود تا بوی بد و فساد در داخل ماشین به وجود آید و تمام محیط داخلی آن را در برگیرد. این امر علاوه بر لباسشویی بر روی لباس های شسته شده نیز تأثیر میگذارد و پس از خارج کردن آن ها از داخل ماشین میتوانید متوجه بوی بد لباس ها شوید.

این مقاله را بخوانید و اگر در هرکدام از مراحل زیر سوالی داشتید با نمایندگی مجاز تعمیرات لباسشویی ویرپول تماس بگیرید. تکنسین های این نمایندگی شما را گام به گام راهنمایی می کنند تا بتوانید مشکل لباسشویی خود را برطرف کنید.

علت به‌وجود آمدن بوی بد در ماشین لباسشویی

باید بدانید که به وجود آمدن بوی بد در ماشین لباسشویی به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد. بلکه عوامل متعددی در طول زمان باعث میشود تا در قسمت های داخلی آن جرم و رسوب تشکیل شود و در آخر محیط مناسبی برای تکثیر کپک ها، باکتری ها و قارچ ها ایجاد شود.

امکان دارد بسیاری از این عوامل ذکر شده به چشم شما نیاید اما ما در این مقاله راجع به تأثیرات آن  توضیحات بیشتری را در اختیار قرار خواهیم داد تا پس از خواندن آن دقت بیشتری را به خرج دهید و در صورت بروز چنین مشکلی هرچه زودتر در جهت برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی خود اقدام نمایید.

علت به‌وجود آمدن بوی بد در ماشین لباسشویی

1- خارج نکردن لباس ها و ماندن آن در ماشین برای چند ساعت

ماندن لباس ها در ماشین لباسشویی و باز نکردن درب لباسشویی موجب میشود بخار و رطوبت همراه با گرمای داخل آن علاوه بر اینکه باعث به وجود آمدن رسوب در داخل منافذ سوراخ های دیگ میشود، فضای مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها و میکروب ها نیز به وجود آید. با بیرون آوردن لباس ها در زمان مناسب هوا داخل لباسشویی خارج میشود که این امر در عدم ایجاد مشکل و بوی بد در لباسشویی تأثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

بستن درب لباسشویی بلافاصله پس از پایان کار ماشین موجب به وجود آمدن بوی بد در آن می‌شود. اغلب افرادی که با ماشین لباسشویی سر و کار دارند بلافاصله پس از اینکه لباس ها را از ماشین خارج کردند در آن را میبندد. در واقع این یک روش اشتباه است زیرا  به هوای داخل ماشین اجازه تهویه داده نمی‌شود از همین رو رطوبت و گرما تا حد زیادی در دستگاه باقی می ماند و این شرایط نیز موجب ایجاد بهترین شرایط برای ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی میشود. در این حالت از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی کار سختی است و امکان دارد سلامتی افرادی که از لباس‌های شسته شده در این ماشین استفاده می کنند را به خطر بیندازد.

2- مرطوب بودن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

بدون شک مشاهده کرده‌اید که درب ماشین لباسشویی دارای تاشدگی می باشد و در صورتی که آب و مواد شوینده در این قسمت ها رسوب کند باعث ایجاد بوی بد خواهد شد این موضوع در عملکرد ماشین تاثیرات بسیار بدی دارد. چنانچه پس از پایان کار لباسشویی و بیرون آوردن لباس ها لاستیک آن را  به طور کامل خشک کنید هم از وجود آمدن بوی بد ماشین و هم از به وجود آمدن محیطی مناسب برای تکثیر میکروب ها جلوگیری کرده اید.

2- مرطوب بودن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

3- سرویس نکردن لباسشویی

ماشین لباسشویی هم مثل دیگر لوازم بزرگ خانه نیاز به سرویس و رسیدگی دارد. در صورت استفاده درست از آن و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در هنگام استفاده از ماشین باید آن را سالیانه سرویس کنید.

با سرویس ماشین لباسشویی از به وجود آمدن جرم و رسوب در قسمت های مختلف آن و همچنین گرفتگی در لوله های تخلیه ورودی لباسشویی اطمینان حاصل کرده و از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری کنید.

4- تمیز نکردن پمپ تخلیه و فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر پمپ تخلیه یکی از قسمت های ماشین لباسشویی می‌باشد که امکان دارد به مرور زمان رسوب و جرم در آن به وجود آید. تمیز نکردن و ماندن رسوب در آن موجب میشود تا در ماشین بوی بدی ایجاد شود که این بو به لباس ها نیز انتقال پیدا میکند. با تمیز کردن این پمپ پس از چندین بار استفاده از ماشین میتوانید از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

5- تمیز نکردن جاپودری 

ممکن است پس از چند بار استفاده از جا پودری ماشین لباسشویی مشاهده کنید مقداری از پودرها به دیواره های آن باقی مانده و سخت شده اند. در این صورت با تمیز کردن این قسمت میتوانید بوی بد ماشین لباسشویی را از بین ببرید. برای این کار کافیست جاپودری را بیرون کشیده و آن را تمیز کنید.

6- گرفتگی و بوی بد فاضلاب

این آخرین موردی است که بیان میکنیم زیرا اگر مشکل بوی بد دستگاه شما، بعد از کارهای بالا رفع نشد قطعا مشکل از مجرا و خروجی فاضلاب شما است. حتما در وهله ی اول خروجی فاضلاب لباسشویی خود را بررسی کنید که گرفتگی نداشته باشد و بعد از آن پیشنهاد میکنم به یه متخصص رجوع کنید زیرا بوی ناشی از فاضلاب میتواند علل زیادی داشته باشد از گرفتگی لوله یا پر شدن چاه یا حتی گرفتگی فاضلاب همسایه های آپارتمانتان را شامل میشود.

7- بستن درب لباسشویی بعد از اتمام کار

از آسان ترین و بی خرج ترین راه های رفع بوی بد این کار است که شما بعد از شستشوی لباس ها بلافاصله درب آن دستگاه را نبندید، بستن درب لباسشویی بلافاصله بعد از تمام شدن شستشو باعث موندن بوی نم داخل لباسشویی میشود که باعث میشود بوی بد تولید بشود، شما میتوانید به مدت نیم ساعت الی چهل دقیقه بعد از تمام شدن کارتان درب لباسشویی را باز بگذارید تا از تجمع باکتری و ایجاد بوی بد جلوگیری کنید.

چگونه میتوان بوی بد ماشین لباسشویی را برطرف کرد؟

در صورتی که در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی متوجه بوی بدی از آن شدید و یا در آشپزخانه بوی نامطلوبی استشمام کردید توصیه میکنیم حتما ماشین لباسشویی خود را چک کنید. اگر مشکل از لباسشویی باشد برای جلوگیری از بدتر شدن آن یا ایجاد خلل در نحوه عملکرد ماشین در جهت برطرف کردن بوی بد ماشین اقدام نمایید. ما در این قسمت چند راه حل که میتواند در رفع بوی بد آن تأثیرگذار باشد را ارائه میکنیم.

چگونه میتوان بوی بد ماشین لباسشویی را برطرف کرد؟

 

1- استفاده از گرما

اکثر افراد برای اینکه در مصرف انرژی صرفه جویی کنند و هزینه های خود را کاهش دهند اغلب از تنظیمات آب سرد ماشین استفاده میکنند‌. اما امکان دارد این کار باعث ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی شود بنابراین توصیه میکنیم حتما در شستشوی لباس هایی که نیاز به آب سرد نیست از تنظیمات آب گرم استفاده نمایید تا تمام مواد باقی ماند در ماشین از بین برود.

2- استفاده از مواد شوینده مناسب

استفاده از پودر مناسب برای لباسشویی موجب میشود که به مقدار مناسبی کف در ماشین ایجاد شود و در نهایت کف صابونی کمتری به وجود آید و در دستگاه باقی بماند. این موضوع هم سبب میشود لباس ها بهتر شسته شوند و هم بوی بد ماشین لباسشویی برطرف شود.

3- تهویه هوای مناسب در داخل ماشین لباسشویی

در صورتی که پس از پایان شستشوی ماشین لباسشویی بلافاصله لباس ها را از آن خارج کنید گرما و رطوبت در داخل آن محبوس نخواهد شد و میتوانید از ایجاد شرایط مساعد برای باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم ها  پیشگیری کنید به این ترتیب بوی بد در لباس شویی هم به وجود نخواهد آمد.

البته فراموش نکنید که پس از خارج کردن لباس ها درب لباسشویی را برای مدتی باز نگه دارید تا تهویه هوا به خوبی انجام شود و بخش داخلی دیگ خشک شود. خشک کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی هم یکی دیگر از مؤثرترین عوامل در برطرف کردن بوی بد آن میباشد‌.

4- تمیز کردن مدام ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد یکی از علل به وجود آمدن بوی بد ماشین لباسشویی تمیز نکردن پمپ تخلیه ماشین و جاپودری آن می‌باشد از همین رو باید این قسمت ها به طور مداوم تمیز شوند.

برای این کار می توانید از روش های مختلف خانگی و یا محصولات تولید شده در کارخانه ها استفاده نمایید یکی از روش های خانگی برای از بین بردن بوی بد لباسشویی استفاده از مخلوط کردن جوش شیرین و سرکه میباشد. در ضمن می‌توانید از بوگیر ها و جرم گیر های لباسشویی موجود در بازار نیز بهره مند شوید.

5- استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین به علت خاصیت قلیایی که دارد میتواند محیط را برای باکتری ها و یا قارچهایی که مسبب بوی بد ماشین لباسشویی هستند، قلیایی کرده و آنها را از بین ببرند.

حتی میتوانید در هنگام شوستشوی لباس همراه با پودر ماشین لباسشویی آن را اضافه کنید چون توانایی نرم کنندگی و از بین بردن لک و قارچ از روی لباس ها را دارد. اما اگر نمیخواهید به لباس هایتان جوش شیرین بخورد از قبل 1/2 پیمانه جوش شیرین را خیس کنید و سپس به قسمت جا پودری ماشین لباسشویی اضافه کنید.و بگذارید حدعقل 5 الی 10 دقیقه لباسشویی کار کند.

6- استفاده از سرکه

اگر جوش شیرین جواب نداد، سرکه را امتحان کنید. سرکه برعکس جوش شیرین محیط را اسیدی کرده و این تغیر PH محیط باعث از بین رفتن میکروب هایی میشود که مسبب بوی بد ماشین لباسشویی هستند. فقط توجه داشته باشید که استفاده ی همزمان از سرکه و جوش شیرین کاری بی فایده است، زیرا این دو ماده یک دیگر را خنثی میکنند و استفاده ی همزمان از هردو توصیه ی غیر علمی است که برخی مقالات به شما توصیه میکنند.

هنگام انجام این کار لباسشویی خود را پر از آب داغ کنید و چهار پیمانه سرکه را به قسمت جاپودری آن اضافه کنید. و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه طبق برنامه قبلی که روی دستگاه هست کار کند سرکه و جوش شیرین تمام میکروب ها و و بوی بد را از ماشین لباسشویی شما خارج میکنند در پایان کار با دستمال قسمت های مرطوب را خشک کنید و درب لباسشویی را به مدت نیم ساعت باز بگذارید حالا دیگر لباس های شما بوی بدی بعد از شستشو ندارد.

7- تمیز کردن لاستیک

در خیلی از مواقع لاستیک درب ماشین لباسشویی به علت ساختاری که دارد محل خوبی برای جمع شدن جرم در بین منافذ خود دارد که به مرور زمان این جرم سبب تجمیع میکروب ها شده و تولید بوی نامطبوع میکند. توصیه ی ما به شما این است که هفته ای یکبار یا در صورت شستن لباسهای خیلی کثیف بعد از هر بار شستشو با یک مسواک یا فرچه جرم های دور لاستیک را تمیز کنید.

8- تمیز کردن کشوی جا پودری

کمتر پیش می آید که علت بوی بد ماشین لباسشویی از کشوی جاپودری باشد. زیرا جرمهایی که کشوی جاپودری میگیرند، جرم ناشی از پودر است و این عامل سبب بوی بد نمیشود، ولی شما میتوانید برای اینکه کشوی جا پودری ماشین لباسشوی تان رنگ نگیرد و پودر ماشین به صورت جرم جمع نشود (بعضی اوقات باز و بسته شدن کشو را مختل میکند) هر از چند گاهی با مسواک و فرشه آنرا تمیز کنید.

راه های جلوگیری از بوی بد لباسشویی

برای پیش گیری از ایجاد بوی بد در لباسشویی میتوانید از جرم گیر های مخصوص یا از محلول مایع سفید کننده استفاده کنید. برای استفاده آن هارا بدون لباس و فقط با آب خالی در قسمت جاپوری بریزید و بگذارید 10 الی 15 دقیقه دستگاه کار کند. این کار موجب از بین رفتن کپک باکتری و قارچ ها میشود و در صورت نبودن این باکتری ها لباسشویی شما بوی بد نمیگیرد. البته از قسمت سخت افزار دستگاه غافل نشوید، با تعویض فیلتر پمپ تخلیه و تعویض سیفون فاظلاب هم میتوانید مانع ایجاد بوی بد شوید ماندن بیش از و جمع شدن رسوب و کثیفی ها در بعضی قسمت های ماشین لباسشویی  میتواند باعث ایجاد بو شود در صورت تعویض و رعایت مسائلی که در بالا گفته شد میتوان از آن جلوگیری کرد. در بعضی مواقع هم به صورت دوره ای دستگاه خود را به یک سرویس کار نشان دهید. این کار باعث پیش گیری از خیلی مشکلاتی که در آینده میتواند منجرب هزینه های سنگین و هنگفت شود جلو گیری میکند.

سخن پایانی

برای جمع‌بندی باید بگوییم که در واقع پیشگیری بهتر از درمان میباشد پس قبل از اینکه بوی بد لباسشویی شما را اذیت کند نسبت به تمیز کردن بخش های داخلی و بیرونی ماشین اقدام نمایید همچنین فراموش نکنید که سرویس و جرم‌گیری آن به به طور سالیانه می تواند از همه این مشکلات جلوگیری کند و حتی شما را کمتر درگیر تعمیر لباسشویی کند.

در صورتی که به هر مشکلی برای تعمیر لباسشویی ویرپول خود مواجه شدید می توانید با نمایندگی مجاز تعمیرات لباسشویی ویرپول تماس بگیرید تا دستگاه شما را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین هزینه تعمیر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل