نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

چگونه دمای یخچال ترموستاتی (یخچال قدیمی) را تنظیم کنیم؟

تنظیم دمای یخچال ترموستاتی چگونه است؟

تنظیم دمای یخچال قدیمی یکی از سوالاتی است که اکثر کاربران از کارشناسان نمایندگی ویرپول در تهران می پرسند. اگر نتوانید دمای یخچال ترموستاتی خود را به شیوه ای درست تنظیم کنید آسیب جدی به آن وارد خواهد شد. پس در این موضوع دقت بالایی داشته باشید و اطلاعات کاملی را به دست آورید.

در این مقاله ما به طور کامل نحوه تنظیم دمای یخچال ترموستاتی را به شما اموزش می دهیم تا دیگر نگران این مساله نباشید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید با شماره 22225007-021 تماس بگیرید و سوالات خود را به صورت رایگان از کارشناسان ما که دارای مهارت و دانش زیاد در زمینه تعمیر یخچال فریزر ویرپول هستند بپرسید. ما به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

یخچال را روی چه درجه ای تنظیم کنیم؟

در شرایط مختلف دمای ترموستات نیز فرق می کند. تحقیقات ثابت کرده اند که حتی موقع بسته بودن در یخچال هوای اطراف بر دمای داخل تاثیر می گذارد. در فصل تابستان بهتر است که درجه ی ترموستات را بالا تنظیم کنید، و در فصل زمستان بر روی درجه ی پایینی قرار دهید. در این بخش این موضوع را به صورت مجرا برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

یخچال را روی چه درجه ای تنظیم کنیم؟

تنظیم درجه یخچال قدیمی در تابستان

در فصل تابستان اگر یخچال فریزر تان قدیمی یا همان ترموستاتی باشد، شما باید دمای آن را روی درجه 4 یا 5 قرار دهید.

به غیر از درجه ی بالای ترموستات در تابستان عوامل زیر هم قادر هستند که یخچال را خنک نگه دارند:

 1. مطمئن شوید که هوا در یخچال جریان دارد.
 2. مواد داخل دستگاه را با فاصله بچینید. این کار باعث می شود که هوا به درست ترین نحو ممکن جریان داشته باشد.
 3. غذا هایی که گرم هستند را در یخچال نگذارید. با قرار دادن غذا های داغ داخل یخچال دما افزایش می یابد و کمپرسور برای تنظیم مجدد دما مجبور است دو برابر کار کند. در این صورت علاوه بر افزایش برق کارایی یخچال پایین می آید.
 4. بیهوده در یخچال را باز نگذارید و آن را ببندید.
 5. یخچال را تمیز نگه دارید، مثلا تمیز کردن برفک و یخ زدگی ها کارایی یخچال را بهتر می کند.

تنظیم درجه یخچال جدید و دیجیتالی در تابستان

به طور کلی بهتر است دمای یخچال در تابستان بین +2 تا +4 درجه سانتیگراد تنظیم شود. باز هم تاکید می کنم که در نهایت عوامل مختلفی می تواند روی تنظیم این دما تاثیر بگذارد.

اگر محل زندگی شما گرم و مقدار مواد غذایی موجود در یخچال شما زیاد است، دما را روی +2 تنظیم نمایید تا بهترین عملکرد و نتیجه را از یخچال خود دریافت کنید.

حالا می خواهیم در مورد درجه فریزر در تابستان صحبت کنیم. تنظیم درست و متناسب درجه یخچال و یا فریزر در فصل های گرم مثل تابستان باعث می شود که علاوه بر اینکه شما به هدف خود می رسید، به دستگاه نیز فشار زیادی وارد نمی شود؛ و این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است!

معمولا دمای فریزر را بین اعداد -18 تا -22 تنظیم می کنند. بستگی به مدل، دمای محیط و مقدار مواد غذایی می توانید بیشترین یا کمترین دمای این بازه را برای فریزر خود تنظیم نمایید.

تنظیم درجه فریزر برای یخچال قدیمی در زمستان

در فصل زمستان برای یخچال های ترموستاتی پیشنهاد می شود که دما را بر روی درجات 2 یا 3 تنظیم کنید. این درجه دمای حدودی -17 را به فریزر اعمال می کند.

با در نظر گرفتن این موارد هیچ وقت با مشکلی برای دمای دستگاه تان رو به رو نخواهید شد.

تنظیم درجه فریزر برای یخچال دیجیتالی در زمستان

اگر یخچال شما دیجیتالی می باشد بهتر است در فصل زمستان، دمای بخش فریزر را بر روی -15 تا -19 قرار دهید. همانطور که قبلا گفتیم، دمای محیط اطراف روی دمای داخلی یخچال فریزر تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد. پس برای مشاهده بهترین نتیجه بهتر است دما را روی اعدادی در همین بازه تظیم کنید. این کار باعث دریافت عملکرد بهینه از یخچال فریزر می شود.

ترموستات چه قطعه ای است؟

کارایی این این قطعه ی مکانیکی ثابت نگه داشتن هوای یک محیط مانند یخچال آن هم بدون دخالت دست می باشد، اسم آن هم از دو بخش ( دما ) THERM و (ثابت) STAT تشکیل شده است. یکی دیگر از کار های ترموستات دستور دادن به کمپرسور برای خاموش و روشن شدن است. به همین دلیل ترموستات مسئول تعیین کردن مدت زمان اتومات یخچال است.

ترموستات چه قطعه ای است؟

به طور مثال اگر یخچال رو بر روی درجه ی ۵ تنظیم کنید، ترموستات هم به کمپرسور دستور کار کردن می دهد و هم باعث می شود که یخچال تا رسیدن به درجه ی ۵ کار کند. پس از اتمام عملیات کمپرسور دیگر فعالیت نمی کند‌.

گوناگونی ترموستات و اجزای آن

همانطور که در پاراگراف های بالا بیان کردیم کار تنظیم دمای یخچال بر عهده ی ترموستات است. این قطعه خودش از قطعه های دیگریی ساخته شده است که به شرح زیر می باشد:

 1. بدنه ی فلزی
 2. فانوسک محتوی گاز
 3. کنتاکت های اتصال
 4. لوله مویی
 5. فنر و اهرم ها
 6. لوله بلو

پیچ تنظیم

کمپرسور زمانی کار می کند که لوله بلو ترموستات را به انتها یا سقف اواپراتور متصل می کند. هنگامی که اواپراتور سرد شود، گاز درون لوله مویی، لوله بلو و فانوسک جمع شده و توسط فشار این گاز ها اهرم اتصال کلید که در ترموستات قرار دارد به پایین هدایت شده و فاز موتور قطع می شود. سپس سرمای محیط یخچال و اپراتور با قطع شدن موتور و کمپرسور کم می شود. بعد از فعال شدن گاز درون فانوسک ترموستات و گرم شدن محیط، گاز دو برابر و فانوسک بزرگتر می شود.

با بزرگ شدن فانوسک کلید ترموستات وصل شده و کمپرسور دوباره کار کردن را شروع می کند. توسط ولوم ترموستات می توان میزان مدت زمان کارکرد یخچال را تنظیم کرد. در سمت راست و قسمت بالای یخچال می توان ترموستات را دید. این قطعه انواع مختلفی دارد که هر کدام در نحوه ی کارکرد و شیوه ی تنظیم تفاوت دارند.

مدل فشار بخار ترموستات

این مدل دارای میله ی شیشه ای است که توسط مایه ای حساس به دما پر شده است و قادر به بخار شدن در کمترین لحظه می باشد. این میله به یک دیافراگم به وسیله ی لوله ای نازک وصل شده است. وقتی دما افزایش می یابد مایع داخل شیشه جمع شده و باعث فشار آوردن به دیافراگم می شود. سپس با فعال شدن یک کلید سیکل سرمایش یخچال شروع به کار می کند. مایع درون شیشه با کاهش دما منبسط می شود و کمپرسور دیگر فعالیت نمی کند.

مدل دو قطبی ترموستات

عملکرد این مدل بر اساس تفاوت میان دو فلز در دماهای گوناگون است. یکی از دو سر این فلز ها بسیار حساس و دیگری در برابر دما حساس نیست. قسمت حساس تر با افزایش دما منبسط شده و سیکل سرمایشی یخچال فعال می شود. غیر فعال شدن کلید این سیکل هم توسط کاهش یافتن نواری است که دو فلز بر روی آن قرار گرفته اند.

مدل الکترونیکی ترموستات یخچال

این مدل ترموستات را به عنوان الکتریکی یا دیجیتالی می شناسند. توسط سنسور تشخیص دمایی که دارد به موتور دستور می دهد که با توجه به دمای یخچال چه موقعی کار کند و چه زمانی نکند. در صورتی که دما بیش از حد اندازه باشد دستور شروع فعالیت به کمپرسور داده می شود، و وقتی که دما تنظیم شد کمپرسور خاموش می شود.

چگونه ترموستات را تست کنیم؟

اگر می خواهید بدانید که هوای بیرون بر روی دمای دستگاهتان اثر می گذارد یا نه، کار های زیر را انجام دهید:

اول یخچال را بر روی درجه ی 3 بگذارید. سپس یک لیوان را پر از آب کنید و در وسط یخچال قرار دهید. بعد از 24 ساعت دمای لیوان را با دماسنج اندازه بگیرید. در صورتی دمای یخچال مناسب است که دمای لیوان بین درجه ی 1 تا 5 باشد.

چگونه ترموستات را تست کنیم؟

چگونه دمای یخچال ترموستاتی (یخچال قدیمی) را تنظیم کنیم؟

در دستگاه های ترموستاتی، ولومی برای تنظیم دمای یخچال در بالا سمت راست وجود دارد. در انواع دیگر یخچال ها ترموستات در بیرون و بالای دستگاه قرار گرفته که از بین صفر تا هفت درجه بندی شده است. در صورتی برق یخچال قطع شده و خاموش می شود که نشانگر ولوم بر روی صفر باشد.

اگر می خواهید دمای یخچال را کمتر کنید تا داخل آن سرد شود، نشانگر ولوم را روی عدد بالاتر قرار دهید. اما برای دمای نرمال و مطلبوب نشانگر باید بر روی 1 تا 3 قرار بگیرد.

بدانید که اگر دما را بالا ببرید کمپرسور مجبور می شود که بیشتر کار کند و در این صورت مستهلک می شود. همچنین بالا بردن دما باعث می شود که مواد داخل یخچال یخ بزنند.

چگونه دمای یخچال ترموستاتی (یخچال قدیمی) را تنظیم کنیم؟

1- اگر دمای یخچال با این که بر روی درجه های بالا تر از 3 است، خنک نمی شود، دو دلیل وجود دارد:

– نشتی گاز اولین دلیل می باشد. در این مواقع کمپرسور برای خنک کردن دما بیش از حد کار می کند و ممکن است آسیب ببیند.

– کمپرسور پشت سر هم کار کرده و سوخته است. در این موقعیت باید حتما این قطعه را عوض کنید.

2- اگر درجه بین 1 تا 3 است ولی همه چیز در یخچال یخ زده یعنی مشکلی در دستگاه وجود دارد.

چطور دمای داخل یخچال را اندازه بگیریم؟

این مورد هم از سوالات رایجی است که برای تنظیم درست دمای یخچال ممکن است برایتان پیش بیاید؛ اینکه اصلا چطور دمای داخل یخچال را اندازه بگیریم و متوجه شویم که یخچال به درستی کار می کند.

برای این کار کافیست یک دماسنج را داخل یک پارچ آب قرار دهید. پارچ آب را شب در یخچال گذاشته و بگذارید تا صبح فردا داخل محفظه بماند. سعی کنید شب تا صبح درب یخچال را باز نکنید یا کم باز و بسته کنید. سپس صبح روز بعد پارچ را درآورده و بلافاصله دمای روی دماسنج را بخوانید تا از صحت عملکرد یخچال خود اطمینان حاصل کنید.

چطور دمای داخل یخچال را اندازه بگیریم؟

برای اینکه دمای تنظیم شده توسط شما داخل یخچال اعمال شود، حداقل 5 ساعت زمان می برد. بنابراین ممکن است با تغییر ناگهانی دمای یخچال فریزر، در ساعات اولیه تفاوتی حس نکنید؛ خصوصا اگر اختلاف دمای اولیه و دمای تنظیم شده زیاد باشد.

در صورتی که با گذشت 24 ساعت دمای یخچال با دمای مورد نظر شما نزدیک به هم نبودند، احتمالا مشکل از قطعات داخلی دستگاه شما می باشد. برای حل آن می توانید با نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر تماس بگیرید.

تاثیر دمای مناسب بر کیفیت مواد غذایی و عملکرد یخچال

برای اینکه بتوانید به صورت کلی تاثیر دمای مناسب بر کیفیت مواد غذایی را بدانید، باید 2 نکته را مد نظر قرار دهید. این نکات عبارت اند از:

 • دمای هر طبقه از یخچال یا فریزر با طبقه های دیگر متفاوت است.
 • میکروب و باکتری های بیماری زا در دمای بالاتر از 4 درجه سانتیگراد زنده مانده و ممکن است برای شما یا اطرافیانتان مشکل ساز شوند.

تاثیر دمای مناسب بر کیفیت مواد غذایی و عملکرد یخچال

با توجه به 2 نکته مهم بالا، در می یابیم که مواد غذایی را باید در طبقه درست خود قرار دهید. برای مثال برای نگهداری درست از میوه و سبزیجات، دمای 10 درجه سانتیگراد کفایت می کند. بنابراین می توانید آن ها را در جامیوه ای یخچال قرار دهید؛ زیرا در این بخش به طور معمول، دما بالاتر(گرمتر) از قسمت های دیگر یخچال است.

مورد بعدی هم این است که سعی کنید دمای یخچال را حداکثر روی 4 درجه سانتیگراد تنظیم کنید تا از شر باکتری ها هم راحت شوید.

سوال بعدی این است: تنظیم دمای مناسب بر عملکرد یخچال فریزر چه تاثیری خواهد داشت؟

این تاثیر کاملا مشهود است. یعنی اگر دمای تنظیم شده در یخچال یا فریزر شما مناسب با حجم مواد غذایی، مدل دستگاه، فصل تابستان یا زمستان و … باشد، به وضوح مشاهده می کنید که یخچال فریزر بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد. در این حالت به کمپرسور فشار زیادی وارد نمی شود و در نتیجه همه این ها مشاهده می کنید که مبلغ قبض برقتان از ماه های دیگر کمتر شده است.

سخن پایانی

در فصول گرم سال، گرمای محیط اطراف می تواند روی عملکرد یخچال فریزر شما نیز تاثیر گذاشته و در نتیجه موجب گرم شدن هوای درون یخچال فریزر شود. برای همین است که تنظیم مناسب درجه یخچال در تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مقاله سعی کردیم در مورد دما و درجه مناسب برای فصل تابستان و زمستان صحبت کنیم و در مورد نحوه تنظیم دما در یخچال های دیجیتالی و ترموستاتی نیز توضیحاتی ارائه دادیم.

مواردی مانند قرار دادن یخچال در محل مناسب یا تنظیم درجه آن با توجه به فصل و مقدار مواد غذایی که داخلش قرار دارد، می تواند در بهبود عملکرد یخچال فریزر شما کمک شایانی نماید.

از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

در صورتی که برای شما در این مورد یا موارد دیگر سوالی پیش آمده، می توانید در بخش نظرات کاربران با ما به اشتراک گذاشته تا کارشناسان مجموعه در اسرع وقت پاسخ شما را در همانجا درج نمایند.

سوالات متداول

برای تنظیم درجه کشویی یخچال خود چه کنیم؟

این مدل هم مانند یخچال های ترموستاتی(ولوم چرخشی) هستند که معمولا هر چه نشان به سمت راست حرکت کند، سرمای یخچال بیشتر خواهد شد. در این مدل ها بهترین دما برای یخچال، وسط درجه کشویی است.

اگر دمای تنظیم شده با دمای داخل محفظه یکی باشد اما نمایشگر عدد اشتباهی را نمایش دهد، مشکل از کجاست؟

احتمالا خرابی از ترموستات و یا صفحه نمایشگر است. برای رفع این مشکل می توانید با 22225007-021 تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که دمای یخچال نوسان می کند، چه کنیم؟

در این حالت ممکن است قطعات داخلی یخچال فریزرتان دچار مشکل شده است. سعی کنید هر چه سریعتر با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

نشتی گاز میتواند روی سرد نشدن یخچال تاثیر بگذارد؟

بله نشتی گاز و در نتیجه کاهش مقدار گاز جریان یافته در شریان های یخچال به طور مستقیم روی عملکرد کمپرسور و ترموستات و در نهایت تغییر دمای ییخچال تاثیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 4 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل