چرا اسپیلت گرم نمیکند؟

چرا اسپلیت گرم نمی کند؟

آبان 11, 1401
علت سر و صدای یخچال

اصلی ترین دلایل صدای یخچال

آبان 11, 1401
نمایش همه

چگونه دمای یخچال فریزر ترموستاتی را تنظیم کنیم؟

تنظیم دمای یخچال قدیمی

تنظیم دمای یخچال ترموستاتی

تنظیم دمای یخچال قدیمی یکی از سوالاتی است که اکثر کاربران از کارشناسان نمایندگی ویرپول در تهران می پرسند. اگر نتوانید دمای یخچال ترموستاتی خود را به شیوه ای درست تنظیم کنید آسیب جدی را به آن وارد خواهید کرد. پس در این موضوع دقت بالایی داشته باشید و اطلاعات کاملی را به دست آورید.

در این مقاله ما به طور کامل نحوه تنظیم دمای یخچال ترموستاتی را به شما اموزش می دهیم تا دیگر نگران این مساله نباشید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید با شماره 22225007-021 تماس بگیرید و سوالات خود را به صورت رایگان از کارشناسان ما که دارای مهارت و دانش زیاد در زمینه تعمیر یخچال فریزر ویرپول هستند بپرسید. ما به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

مقالات مرتبط:  علل کار کردن مداوم یخچال ویرپول

ترموستات چه قطعه ای است؟

کارایی این این قطعه ی مکانیکی ثابت نگه داشتن هوای یک محیط مانند یخچال آن هم بدون دخالت دست می باشد، اسم آن هم از دو بخش ( دما ) THERM و (ثابت) STAT تشکیل شده است. یکی دیگر از کار های ترموستات دستور دادن به کمپرسور برای خاموش و روشن شدن است. به همین دلیل ترموستات مسئول تعیین کردن مدت زمان اتومات یخچال است.

به طور مثال اگر یخچال رو بر روی درجه ی ۵ تنظیم کنید، ترموستات هم به کمپرسور دستور کار کردن می دهد و هم باعث می شود که یخچال تا رسیدن به درجه ی ۵ کار کند. پس از اتمام عملیات کمپرسور دیگر فعالیت نمی کند‌.

گوناگونی ترموستات و اجزای آن

همانطور که در پاراگراف های بالا بیان کردیم کار تنظیم دمای یخچال بر عهده ی ترموستات است. این قطعه خودش از قطعه های دیگریی ساخته شده است که به شرح زیر می باشد:

 1. بدنه ی فلزی
 2. فانوسک محتوی گاز
 3. کنتاکت های اتصال
 4. لوله مویی
 5. فنر و اهرم ها
 6. لوله بلو

پیچ تنظیم

کمپرسور زمانی کار می کند که لوله بلو ترموستات را به انتها یا سقف اواپراتور متصل می کند. هنگامی که اواپراتور سرد شود، گاز درون لوله مویی، لوله بلو و فانوسک جمع شده و توسط فشار این گاز ها اهرم اتصال کلید که در ترموستات قرار دارد به پایین هدایت شده و فاز موتور قطع می شود. سپس سرمای محیط یخچال و اپراتور با قطع شدن موتور و کمپرسور کم می شود. بعد از فعال شدن گاز درون فانوسک ترموستات و گرم شدن محیط، گاز دو برابر و فانوسک بزرگتر می شود.

با بزرگ شدن فانوسک کلید ترموستات وصل شده و کمپرسور دوباره کار کردن را شروع می کند. توسط ولوم ترموستات می توان میزان مدت زمان کارکرد یخچال را تنظیم کرد. در سمت راست و قسمت بالای یخچال می توان ترموستات را دید. این قطعه انواع مختلفی دارد که هر کدام در نحوه ی کارکرد و شیوه ی تنظیم تفاوت دارند.

مدل فشار بخار ترموستات

این مدل دارای میله ی شیشه ای است که توسط مایه ای حساس به دما پر شده است و قادر به بخار شدن در کمترین لحظه می باشد. این میله به یک دیافراگم به وسیله ی لوله ای نازک وصل شده است. وقتی دما افزایش می یابد مایع داخل شیشه جمع شده و باعث فشار آوردن به دیافراگم می شود. سپس با فعال شدن یک کلید سیکل سرمایش یخچال شروع به کار می کند. مایع درون شیشه با کاهش دما منبسط می شود و کمپرسور دیگر فعالیت نمی کند.

مقالات مرتبط:  مهم ترین علت های گرم شدن یخچال ویرپول و راه های رفع آن

مدل دو قطبی ترموستات

عملکرد این مدل بر اساس تفاوت میان دو فلز در دماهای گوناگون است. یکی از دو سر این فلز ها بسیار حساس و دیگری در برابر دما حساس نیست. قسمت حساس تر با افزایش دما منبسط شده و سیکل سرمایشی یخچال فعال می شود. غیر فعال شدن کلید این سیکل هم توسط کاهش یافتن نواری است که دو فلز بر روی آن قرار گرفته اند.

مدل الکترونیکی ترموستات یخچال

این مدل ترموستات را به عنوان الکتریکی یا دیجیتالی می شناسند. توسط سنسور تشخیص دمایی که دارد به موتور دستور می دهد که با توجه به دمای یخچال چه موقعی کار کند و چه زمانی نکند. در صورتی که دما بیش از حد اندازه باشد دستور شروع فعالیت به کمپرسور داده می شود، و وقتی که دما تنظیم شد کمپرسور خاموش می شود.

چه درجه ای برای ترموستات مناسب است؟

در شرایط مختلف دمای ترموستات نیز فرق می کند. تحقیقات ثابت کرده اند که حتی موقع بسته بودن در یخچال هوای اطراف بر دمای داخل تاثیر می گذارد. در فصل تابستان بهتر است که درجه ی ترموستات را بالا تنظیم کنید، و در فصل زمستان بر روی درجه ی پایینی قرار دهید. در این بخش این موضوع را به صورت مجرا برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

چه درجه ای برای ترموستات مناسب است؟

تنظیم درجه یخچال قدیمی در تابستان

در فصل تابستان اگر یخچال فریزر تان قدیمی یا همان ترموستاتی باشد، شما باید دمای آن را حدودا بین 4 یا 5 درجه سانتی گراد قرار دهید. در صورت استفاده از یخچال های جدید که تنظیم دما بر صفحه نمایش آن ها انجام می شود، باید دمای خود یخچال را بر روی +3 یا + 4 بگذارید و قسمت فریزرتان را روی -18 تا -21 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

تنظیم درجه یخچال قدیمی در تابستان

به غیر از درجه ی بالای ترموستات در تابستان عوامل زیر هم قادر هستند که یخچال را خنک نگه دارند:

 1. مطمئن شوید که هوا در یخچال جریان دارد.
 2. مواد داخل دستگاه را با فاصله بچینید. این کار باعث می شود که هوا به درست ترین نحو ممکن جریان داشته باشد.
 3. غذا هایی که گرم هستند را در یخچال نگذارید. با قرار دادن غذا های داغ داخل یخچال دما افزایش می یابد و کمپرسور برای تنظیم مجدد دما مجبور است دو برابر کار کند. در این صورت علاوه بر افزایش برق کارایی یخچال پایین می آید.
 4. بیهوده در یخچال را باز نگذارید و آن را ببندید.
 5. یخچال را تمیز نگه دارید، مثلا تمیز کردن برفک و یخ زدگی ها کارایی یخچال را بهتر می کند.

تنظیم درجه یخچال قدیمی در زمستان

در فصل زمستان برای یخچال های ترمستاتی پیشنهاد می شود که دما را بر روی 2 تا 4 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. اگر یخچال شما دیجیتالی می باشد بهتر است دمای بخش فریزر را بر روی -15 تا -19 قرار دهید و بخش یخچال دستگاه را بر روی مقادیر +4 و +6 تنظیم کنید.

تنظیم درجه یخچال قدیمی در زمستان

با در نظر گرفتن این موارد هیچ وقت با مشکلی برای دمای دستگاه تان رو به رو نخواهید شد.

چگونه ترموستات را تست کنیم؟

اگر می خواهید بدانید که هوای بیرون بر روی دمای دستگاهتان اثر می گذارد یا نه، کار های زیر را انجام دهید:

اول یخچال را بر روی درجه ی 3 بگذارید. سپس یک لیوان را پر از آب کنید و در وسط یخچال قرار دهید. بعد از 24 ساعت دمای لیوان را با دماسنج اندازه بگیرید. در صورتی دمای یخچال مناسب است که دمای لیوان بین درجه ی 1 تا 5 باشد.

چگونه دمای یخچال ترموستاتی (یخچال قدیمی) را تنظیم کنیم؟

در دستگاه های ترموستاتی، ولومی برای تنظیم دمای یخچال در بالا سمت راست وجود دارد. در انواع دیگر یخچال ها ترموستات در بیرون و بالای دستگاه قرار گرفته که از بین صفر تا هفت درجه بندی شده است. در صورتی برق یخچال قطع شده و خاموش می شود که نشانگر ولوم بر روی صفر باشد.

اگر می خواهید دمای یخچال را کمتر کنید تا داخل آن سرد شود، نشانگر ولوم را روی عدد بالاتر قرار دهید. اما برای دمای نرمال و مطلبوب نشانگر باید بر روی 1 تا 3 قرار بگیرد.

بدانید که اگر دما را بالا ببرید کمپرسور مجبور می شود که بیشتر کار کند و در این صورت مستهلک می شود. همچنین بالا بردن دما باعث می شود که مواد داخل یخچال یخ بزنند.

1- اگر دمای یخچال با این که بر روی درجه های بالا تر از 3 است، خنک نمی شود، دو دلیل وجود دارد:

– نشتی گاز اولین دلیل می باشد. در این مواقع کمپرسور برای خنک کردن دما بیش از حد کار می کند و ممکن است آسیب ببیند.

– کمپرسور پشت سر هم کار کرده و سوخته است. در این موقعیت باید حتما این قطعه را عوض کنید.

2- اگر درجه بین 1 تا 3 است ولی همه چیز در یخچال یخ زده یعنی مشکلی در دستگاه وجود دارد.

سخن پایانی

همانطور که خواندید در بالا به شما تمام مراحل را به صورت گام به گام آموزش دادیم اما در صورت بروز هرگونه مشکل حتما با یک فرد متخصص و مجرب تماس بگیرید تا در کمال آرامش و استرس اینکه دستگاه شما خراب بشود و مشکلی پیش بیاید آن را تعمیر کند و از اتفاقات جبران نا پذیر و هزینه های هنگفت جلو گیری کند.

شما میتوانید با در قسمت نظرات پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه به ما ارسال کنید.

سوالات متداول

نشتی گاز میتواند روی سرد نشدن یخچال تاثیر بگذارد؟

.بله نشتی گاز روی کمپرسور و ترموسات یخچال تاثیر دارد

آیا دمای بین 1 تا 6 برای تست ترموسات مناسب است؟

معمولا بین 1 تا 5 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *