تعویض فن یخچال ویرپول

تعمیر و تعویض فن یخچال فریزر ویرپول

دی 3, 1401
تعمیر یخساز

تعمیر یخساز ویرپول و دلایل خرابی آن

دی 3, 1401
نمایش همه

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟

تخلیه نشدن آب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی، یکی از وسایل الکترونیکی است که در خانه اکثر افراد یافت می شود. یکی از مشکلاتی که می تواند برای ظرفشویی شما به وجود آید، تخلیه نشدن آب آن است. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی علت های گوناگونی دارد که اگر آنها را بررسی نکنید، ظرف های داخل ظرفشویی کاملا شسته نمی شوند و کثیف می مانند؛ در نتیجه کار شما را برای شستن ظرف ها بیشتر خواهد کرد. اگر ماشین ظرفشویی شما نیز دچار این مشکل شد، با مطالعه این مقاله می توانید به حل شدن زود تر این مشکل کمک کنید.

آب چگونه تخلیه میشود

آب به کمک مکشی که پمپ تخلیه دارد از داخل ظرفشویی خارج میشود. و در ایتدا آب ها ز فیلتر پمپ عبور میکنند تا موارد اضافی و ته ماده های غذا در فیلتر بماند، و در نهایت آب به کمک پمپ تخلیه وارد شیلنگ خروجی و در پایان ماجرا آب های کثیف وارد فاضلاب میشود.

دلایلی اصل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

برای اینکه مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را حل کنید، ابتدا باید علت های زیر را بررسی کنید:

  • اولین و مهمترین علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی، انسداد مسیر تخلیه آب دستگاه می باشد. اگر لوله های فاضلاب و فیلتر های دستگاه دچار گرفتگی و انسداد شده باشند، موجب می شوند آب ظرفشویی تخلیه نشود.
  • دومین علت، می تواند ایراد فنی دستگاه باشد. معیوب بودن قطعات ظرفشویی بر اثر کارکرد زیاد نیز موجب عدم تخلیه آب آن می شود. این قطعات شامل: پمپ، شیر ورودی آب، موتور و… می باشند.

برخی از این موارد را خودتان به راحتی می توانید بررسی کنید؛ اما موارد دیگری مثل مشکلات فنی دستگاه را بهتر است یک تعمیرکار ظرفشویی ویرپول مجرب بررسی کند تا از بوجود آمدن مشکلات و آسیب های دیگر جلوگیری شود. در ادامه مطلب، به بررسی تمام مواردی که می تواند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شود می پردازیم و این نکته را به شما متذکر می شویم که مشکلات بوجود آمده برای دستگاهتان را جدی بگیرید و آن را تعمیر کنید؛ چرا که جدی نگرفتن برخی از مشکلات کوچک، ممکن است خسارت های بزرگی را بوجود آورد.

مقالات مرتبط:  تعمیر ماشین ظرفشویی پر سر و صدا

سایر دلایل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی

همانطور که گفتیم، 2 علت اصلی عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، انسداد لوله ها و مشکلات فنی می باشد. در این قسمت ما تمام مواردی را که علت تخلیه نشدن آب می باشد بیان می کنیم که شما می توانید در منزل آنها را بررسی کنید. این موارد عبارت است از:

1.انسداد لوله فاضلاب

علتی که می تواند موجب عدم تخلیه آب ظرفشویی شود، مسدود شدن لوله فاضلاب است. انسداد لوله فاضلاب باعث می شود، آب های کثیف داخل ظرفشویی تخلیه نشود که برای حل این مشکل می توانید از یک لوله کش کمک بخواهید تا انسداد لوله فاضلاب را بر طرف کند.

2.انسداد شیلنگ تخلیه آب ظرفشویی

یکی دیگر از علت های تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، انسداد یا پیچ خوردگی شیلنگ تخلیه آب است. شیلنگ تخلیه آب در پشت ظرفشویی قرار دارد که از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی متصل می باشد. هر گونه پیچ خوردگی شیلنگ، می تواند باعث عدم تخلیه آب ظرفشویی شود که برای حل این مشکل کافی است پیچ و خم شیلنگ را بر طرف کنید.

 

توجه داشته باشید که اگر شیلنگ تخلیه را به درستی نصب نکرده اید، عمل تخلیه آب صورت نمی گیرد. بررسی کنید که شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه، با رعایت ارتفاع، اتصال مناسب به بدنه و… به دستگاه متصل شده است. پس از بررسی این موارد، اگر باز هم مشکل حل نشد، به احتمال زیاد شیلنگ تخلیه مسدود شده است و جریان آب را از خود عبور نمی دهد. برای حل انسداد شیلنگ تخلیه کافی است آن را از دستگاه بیرون بیاورید و انسدادش را برطرف کنید.

در برخی از موارد نیز فرسودگی شیلنگ باعث عدم تخلیه آب ظرفشویی است که با تعویض آن می توانید مشکل را برطرف کنید.

3.انسداد فیلتر تخلیه ظرفشویی

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی، وظیفه جلوگیری از ورود باقی مانده قطعات غذا و آشغال ها را به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه بر عهده دارد؛ اما در برخی از موارد آشغال های کوچیک و قطعات ریز غذا به داخل فیلتر نفوذ می کنند و باعث مسدود شدن آن می شوند. این فیلتر در کف دستگاه قرار دارد تا آب ظرفشویی را به شیلنگ هدایت کند و مانع ورود آشغال و باقی مانده غذا به داخل پمپ اصلی می شود. برای بر طرف کردن انسداد فیلتر تخلیه، باید آن را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و به سمت بالا بکشید. پس از خارج کردن فیلتر، آن را با آب و صابون به خوبی بشویید تا انسداد سوراخ های آن برطرف شود. بهتر است، محلی که فیلتر در آن قرار می گیرد را نیز به خوبی تمیز کنید تا باقی مانده غذاها دیگر باعث انسداد دوباره فیلتر نشوند.

4.معیوب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه آب، در زیر دستگاه و پشت پنل قرار گرفته است که به کمک یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی، وظیفه تخلیه آب ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد. اگر این قطعه دچار مشکلی شود، باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر مسیر تخلیه آب به سینک فاضلاب باز باشد، به احتمال زیاد پمپ تخلیه معیوب شده است. برای حل این مشکل باید پمپ را خارج کرده و بررسی کنید. بررسی کردن پمپ ظرفشویی را بهتر است بر عهده یک تعمیرکار متخصص بگذارید.

5.ایراد در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد، یکی از اصلی ترین قطعات داخل هر دستگاهی می باشد؛ چرا که وظیفه آن ارسال دستورات به کلیه قطعات داخل دستگاه است. در ظرفشویی نیز اگر برد دچار آسیب شود، دیگر قادر به ارسال دستورات به قطعات دیگر نیست و باعث بوجود آمدن مشکلاتی اعم از تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می گردد.

برای حل این مشکل، باید برد دستگاه را بررسی کنید. بهتر است بررسی کردن برد را نیز بر عهده یک تعمیرکار مجرب ماشین ظرفشویی قرار دهید؛ چرا که اصلی ترین قطعه در ماشین ظرفشویی، برد است و اگر آسیب دیگری ببیند عملکرد دستگاه دچار مشکل می شود.

در پایان باید بگوییم، هنگامی که ظرفشویی خاموش می باشد کمی آب در داخل آن جمع می شود که این امر بسیار طبیعی است؛ ولی اگر مقدار آب جمع شده زیاد بود بهتر است ماشین ظرفشویی را عیب یابی کنید. همچنین اگر آب زیادی که در کف ظرفشویی جمع شده کثیف باشد، هشدار عدم تخلیه آب را می دهد و اگر این آب تمیز باشد این هشدار را می دهد که در مسیر ورود آب مشکلی وجود داشته است. با بررسی کردن ظرفشویی توسط یک متخصص می توانید تمام مشکلات احتمالی را حل کنید.

مقالات مرتبط:  تعمیر برد ماشین ظرفشویی ویرپول

روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی

برای تخلیه آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی تا قبل از آمدن تعمیرکار، باید به وسیله یک ظرف یا لیوان، آب ها را از داخل ظرفشویی خارج کنید تا مقدار آن کم شود. پس از آن می توانید به کمک یک پارچه یا دستمال، آب باقی مانده در کف ظرفشویی را کاملا تخلیه کنید.

علت تخلیه نشدن

قبل از هرچیزی بهتر است این موارد را چک کنیدتا در رفع عیب دستگاه خود بهتر عمل کنید:

  • بررسی فیلتر کف ظرفشویی
  • بررسی پرواه پمپ تخلیه
  • بررسی شیلنگ تخلیه
  • بررسی خروجی فاضلاب
  • در پایان به کمک یک متخصص برد فرمان دهنده را بررسی کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم و راه های رفع این مشکل را نیز برای شما عزیزان شرح دادیم. در صورتی که تمام موارد ذکر شده را بررسی کردید؛ اما باز هم مشکل تخلیه آب حل نشد، ظرفشویی را روی یک برنامه کوتاه قرار دهید و توجه کنید که تخلیه آب را انجام می دهد یا نه. اگر مشکل باز هم بر طرف نشد از یک متخصص برای رفع مشکل کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *