نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات رایجیست که ممکن است شما هم با این موضوع مواجه شده باشید. ماشین ظرفشویی، یکی از وسایل الکترونیکی است که در خانه اکثر افراد یافت می شود. یکی از مشکلاتی که می تواند برای ظرفشویی شما به وجود آید، تخلیه نشدن آب آن است. این مشکل علت های گوناگونی مانند انسداد لوله فاضلاب، گرفتگی شیلنگ تخلیه و … دارد که اگر آنها را بررسی نکنید، می تواند مشکلات دیگری برای دستگاه شما ایجاد کرده و یا به قطعات داخلی ظرفشویی آسیب وارد کند؛ از طرفی ظرف های داخل ظرفشویی کاملا شسته نمی شوند و کثیف می مانند و در نتیجه کار شما را برای شستن ظروف بیشتر خواهد کرد.

پس اگر ماشین ظرفشویی شما هم در خانه یا محل کارتان دچار این مشکل شده است، با مطالعه این مقاله از نمایندگی تعمیر ظرفشویی ویرپول می توانید به حل شدن زود تر این مشکل کمک کنید.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود؟ 5 دلیل اصلی

برای اینکه مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را حل کنید، ابتدا مواردی وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنید. اولین و مهمترین علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی، انسداد مسیر تخلیه آب دستگاه می باشد. اگر لوله های فاضلاب و فیلتر های دستگاه دچار گرفتگی و انسداد شده باشند، موجب می شوند آب ظرفشویی تخلیه نشود.

دومین علت، می تواند ایراد فنی دستگاه باشد. معیوب بودن قطعات ظرفشویی بر اثر کارکرد زیاد نیز موجب عدم تخلیه آب آن می شود. این قطعات شامل: پمپ، شیر ورودی آب، موتور و… می باشند.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود

برخی از این موارد را خودتان به راحتی می توانید بررسی کنید؛ اما موارد دیگری مثل مشکلات فنی دستگاه را بهتر است یک تعمیرکار ظرفشویی ویرپول مجرب بررسی کند تا از بوجود آمدن مشکلات و آسیب های دیگر جلوگیری شود. در ادامه مطلب، به بررسی تمام مواردی که می تواند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شود می پردازیم و این نکته را به شما متذکر می شویم که مشکلات بوجود آمده برای دستگاهتان را جدی بگیرید و آن را تعمیر کنید؛ چرا که جدی نگرفتن برخی از مشکلات کوچک، ممکن است خسارت های بزرگی را بوجود آورد.

موارد زیر می تواند باعث بروز این مورد گردد:

 • گرفتگی لوله فاضلاب به عنوان مسیر خروجی آب
 • پروانه پمپ و فیلتر تخلیه
 • انسداد شیلنگ تخلیه
 • خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

1. انسداد لوله فاضلاب

اولین علتی که می تواند موجب عدم تخلیه آب ظرفشویی شود، مسدود شدن لوله فاضلاب است. همانطور که می دانید، لوله فاضلاب به عنوان مسیر خروجی آب کثیف داخل ماشین ظرفشویی پس از اتمام روند شستشو طراحی شده است؛ در نتیجه انسداد لوله فاضلاب باعث می شود، آب های کثیف داخل ظرفشویی تخلیه نشود.

برای حل این مشکل می توانید ابتدا می توانید از آب جوش استفاده کنید. آب جوش را با فاصله زمانی های 10 ثانیه در لوله فاضلاب بریزید تا آلودگی های موجود در آن تمیز شده و انسداد رفع شود. در صورتی که لوله فاضلاب همچنان بسته بود بهتر است برای رفع این مشکل از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا مسیر خروجی فاضلاب را فنر بزند.

2. انسداد شیلنگ تخلیه، علتی برای تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشوییی

یکی دیگر از علت های تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، انسداد یا پیچ خوردگی شیلنگ تخلیه آب است. شیلنگ تخلیه آب در پشت ظرفشویی قرار دارد که از یک سمت به پمپ تخلیه و از سمت دیگر به سینک ظرفشویی متصل می باشد تا آب کثیف از این راه از دستگاه خارج شده و به فاضلاب منتقل شود. هر گونه پیچ خوردگی شیلنگ، می تواند باعث عدم تخلیه آب ظرفشویی شود.

برای حل این مشکل بهتر است شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. در صورت پیچ خوردگی، آن را برطرف کنید. همچنین ممکن است شلنگ پوسیده یا پاره شده باشد و یا به هر دلیلی با گذشت زمان مسدود شده باشد.

توجه داشته باشید که اگر شیلنگ تخلیه را به درستی نصب نکرده اید، عمل تخلیه آب صورت نمی گیرد. بررسی کنید که شیلنگ تخلیه طبق دفترچه راهنمای دستگاه، با رعایت ارتفاع، اتصال مناسب به بدنه و… به دستگاه متصل شده است.

در برخی از موارد نیز فرسودگی شیلنگ باعث عدم تخلیه آب ظرفشویی است که با تعویض آن می توانید مشکل را برطرف کنید.

پس از بررسی این موارد، اگر باز هم مشکل حل نشد، به احتمال زیاد شیلنگ تخلیه مسدود شده است و جریان آب را از خود عبور نمی دهد. تمام این موارد را بررسی و در صورت مشاهده هر یک از آن ها، مورد را برطرف نمایید.

3. گرفتگی فیلتر تخلیه، عاملی برای تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی، وظیفه جلوگیری از ورود باقی مانده قطعات غذا و آشغال ها را به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه بر عهده دارد؛ اما در برخی از موارد آشغال های کوچیک و قطعات ریز غذا به داخل فیلتر نفوذ می کنند و باعث مسدود شدن آن می شوند. این فیلتر در کف دستگاه قرار دارد تا آب ظرفشویی را به شیلنگ هدایت کند و مانع ورود آشغال و باقی مانده غذا به داخل پمپ اصلی می شود. برای برطرف کردن انسداد فیلتر تخلیه، باید آن را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و به سمت بالا بکشید. پس از خارج کردن فیلتر، آن را با آب و صابون به خوبی بشویید تا انسداد سوراخ های آن برطرف شود. بهتر است، محلی که فیلتر در آن قرار می گیرد را نیز به خوبی تمیز کنید تا باقی مانده غذاها دیگر باعث انسداد دوباره فیلتر نشوند.

یکی از مواردی که می تواند عملکرد ماشین ظرفشویی را بهبود ببخشد، این است که قطعات مختلف داخل دستگاه از جمله فیلتر را به صورت دوره ای تمیز کنید تا از جمع شدن آلودگی زیاد در این قسمت و انسداد آن جلوگیری نمایید.

4. معیوب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

چهارمین دلیل احتمالی که می تواند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شود، معیوب شدن پمپ تخلیه آب دستگاه است.

پمپ تخلیه آب، در زیر دستگاه و پشت پنل قرار گرفته است که به کمک یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی، وظیفه تخلیه آب ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد. اگر این قطعه به هر دلیلی دچار مشکل شود، باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر مسیر تخلیه آب به سینک فاضلاب باز باشد، به احتمال زیاد پمپ تخلیه معیوب شده است. برای حل این مشکل باید پمپ را خارج کرده و بررسی کنید. بررسی کردن پمپ ظرفشویی را بهتر است بر عهده یک تعمیرکار متخصص بگذارید.

پمپ تخلیه می تواند بر اثر استفاده نادرست و یا استفاده به صورت مداوم و یکسره از ماشین ظرفشویی و همچنین عمر بالای دستگاه خراب شود.

5. ایراد در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد، یکی از اصلی ترین قطعات داخل هر دستگاهی می باشد؛ چرا که وظیفه آن ارسال دستورات به کلیه قطعات داخل دستگاه است. در ظرفشویی نیز اگر برد دچار آسیب شود، دیگر قادر به ارسال دستورات به قطعات دیگر نیست و باعث بوجود آمدن مشکلاتی اعم از تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می گردد.

برای حل این مشکل، باید برد دستگاه را بررسی کنید. بهتر است بررسی کردن برد را نیز بر عهده یک تعمیرکار مجرب ماشین ظرفشویی قرار دهید؛ چرا که اصلی ترین قطعه در ماشین ظرفشویی، برد است و اگر آسیب دیگری ببیند عملکرد دستگاه دچار مشکل شده و باید سریعا برای تعمیر برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی اقدام نمایید.

چطور آب جمع شده در ماشین ظرفشویی را به صورت دستی خالی کنیم؟

مواقعی که آب داخل ماشین ظرفشویی جمع شده و تخلیه نمی شود، شما باید به صورت دستی آن را خالی کنید. اما چطور می توان این کار را انجام داد؟ برای تخلیه آب باقیمانده داخل ماشین ظرفشویی، مراحل زیر را طی کنید:

چطور آب جمع شده در ماشین ظرفشویی را به صورت دستی خالی کنیم؟

 • ابتدا تمام ظروف داخل ماشین ظرفشویی را خارج کرده و برق دستگاه را قطع کنید.
 • شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی را ببندید.
 • اگر مقدار آب باقیمانده داخل دستگاه زیاد است، بهتر است مقداری از آب داخل آن را با استفاده از یک لیوان یا لگن کوچک خالی کنید؛ این کار می توانید در مراحل بعدی تخلیه کامل آب، کار شما را راحت تر کند.
 • حالا زیر مسیر خروجی آب یک لگن قرار دهید و بست شیلنگ تخلیه را باز کنید تا آب باقیمانده داخل دستگاه خالی شده و داخل لگن بریزد.
 • در مرحله آخر نیز آب باقیمانده در کف ماشین ظرفشویی را با استفاده از یک دستمال کاملا خشک کنید.

راه های جلوگیری از باقیماندن آب در ماشین ظرفشویی

اگر می خواهید با مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی روبرو نشوید، باید نکاتی را رعایت کنید. این نکات علاوه بر جلوگیری از بروز مجدد این مشکل می تواند از ایجاد مشکلات دیگر و آسیب رسیدن به قطعات دیگر دستگاه نیز جلوگیری کند. این موارد را در زیر می توانید مطالعه کنید:

راه های جلوگیری از باقیماندن آب در ماشین ظرفشویی

 • تمیز کردن به موقع و مرتب شیلنگ و فیلتر تخلیه
 • انجام سرویس دوره ای منظم تمام قطعات داخلی ماشین ظرفشویی توسط یک تعمیرکار متخصص
 • استفاده درست از ماشین ظرفشویی با کمک دفترچه راهنما و یا مقالات مرتبط در زمینه مراقبت و نگهداری درست از دستگاه و در نتیجه بالا بردن عمر مفید آن
 • عدم استفاده از مواد شوینده نامناسب
 • نصب ظرفشویی به صورت اصولی و در مکان مناسب
 • خالی کردن ظروف از مواد غذایی پیش از قرار دادن در ظرفشویی

روند تخلیه شدن آب داخل ماشین ظرفشویی چگونه است؟

در این قسمت قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم که اصلا تخلیه شدن آب داخل ماشین ظرفشویی به چه صورت انجام می شود.

این روند با استفاده از قسمت ها و قطعات مختلفی مانند پمپ و شیر تخلیه، فیلتر آب و مسیرهای خروجی کامل می شود.

آب به کمک مکشی که پمپ تخلیه دارد از داخل ظرفشویی خارج می شود. در ابتدا آب ها از فیلتر پمپ عبور می کنند؛ این چرخه برای این اتفاق می افتد که آلودگی های حاصل از شستشوی ظروف، موارد اضافی و ته ماده های غذا در فیلتر بماند و وارد شیلنگ تخلیه نشود.

در نهایت نیز آب به کمک پمپ تخلیه وارد شیلنگ خروجی شده و در پایان ماجرا نیز وارد فاضلاب می شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله از تعمیرات ویرپول دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم و راه های رفع این مشکل را نیز برای شما عزیزان شرح دادیم. در صورتی که تمام موارد ذکر شده را بررسی کردید؛ اما باز هم مشکل تخلیه آب حل نشد، ظرفشویی را روی یک برنامه کوتاه قرار دهید و توجه کنید که تخلیه آب را انجام می دهد یا نه. اگر مشکل باز هم برطرف نشد از یک متخصص برای رفع مشکل کمک بگیرید.

در پایان باید بگوییم، هنگامی که ظرفشویی خاموش می باشد کمی آب در داخل آن جمع می شود که این امر بسیار طبیعی است؛ ولی اگر مقدار آب جمع شده زیاد بود بهتر است ماشین ظرفشویی را عیب یابی کنید. همچنین اگر آب زیادی که در کف ظرفشویی جمع شده کثیف باشد، هشدار عدم تخلیه آب را می دهد و اگر این آب تمیز باشد این هشدار را می دهد که در مسیر ورود آب مشکلی وجود داشته است. با بررسی کردن ظرفشویی توسط یک متخصص می توانید تمام مشکلات احتمالی را حل کنید.

سوالات متداول

برای جلوگیری از تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چند وقت یکبار باید فیلتر دستگاه تمیز شود؟

این مورد را نمی توان به صورت کلی بیان کرد و بستگی به میزان و طرز استفاده شما از ماشین ظرفشویی دارد؛ بهتر است هر 2 ماه یکبار فیلتر را بررسی کنید و در صورت گرفتگی، آن را تمیز نمایید.

در صورت خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی، هزینه تعویض این قطعه چقدر است؟

در صورت خرابی پمپ تخلیه امکان دارد با مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی روبرو شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دانستن قیمت دقیق تعمیر و تعویض پمپ تخلیه دستگاه بهتر است با شماره 22225007-021 تماس بگیرید.

آیا خرابی برد الکترونیکی می تواند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شود؟

بله! در صورت خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی، فرمان تخلیه آب صادر نشده و در نتیجه آب داخل دستگاه تخلیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل