لوازم خانگی ویرپول | تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی ویرپول

تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی ویرپول

سپتامبر 29, 2021
دفترچه راهنمای فارسی یخچال فریزر ویرپول

راهنمای فارسی یخچال فریزر ویرپول

آگوست 14, 2022
نمایش همه

چرا اسپلیت گرم نمی کند؟

چرا اسپیلت گرم نمیکند؟

برخی از کولرهای گازی در کنار سیستم برودتی که در فصل گرم استفاده می‌شوند، دارای سیستم گرمایشی نیز هستند که امکان استفاده از آنها در فصل زمستان را نیز مهیا می کند. وجود یک شیر برقی در کولر گازی باعث ایجاد این تفاوت از حالت سرمایش به گرمایش و بالعکس می شود. ما در این مقاله سعی داریم علت های اصلی گرم نکردن کولر گازی را بررسی کنیم. قبل از هرچیز اگر از داشتن قابلیت گرمایش اسپلیت خود اطمینان دارید و می خواهید آن را فعال کنید، بهتر است ابتدا شیر برقی و وجود گاز کمپرسور را بررسی کنید. ولی اگر اسپلیت شما از قابلیت گرمایش برخوردار است و این کار را انجام نمی‌دهد، این پست را با دقت تا انتها مطالعه کنید.

چگونگی اطمینان از  وجود آپشن گرمایش در کولر گازی

به روش های زیر می توانید به این اطمینان برسید که کولر گازی شما دارای حالت گرمایش نیز هست:

 • بررسی Mode ریموت و پیدا کردن حالت گرمایش که می تواند با شکل خورشید یا با نوشتۀ Heat آن را تشخیص دهید.
 • اگر کولر گازی شما دارای آپشن گرمایشی باشد، حتماً در دفترچه راهنمای آن قید شده است.
 • بررسی مشخصات فنی نوشته شده بر روی کمپرسور کولر گازی و مشاهده عبارت Heating

حالا به وضعیتی می پردازیم که سیستم کولر گازی شما دارای امکانات گرمایشی هست ولی باد گرم نمی زند:

چرا کولر گازی باد گرم نمی زند؟

حالا که از قابلیت گرمایشی اسپلیت خود مطمئن شدید، گزینۀ Mode را بزنید و وضعیت گرمایشی که عموماً با شکل خورشید نشان داده می‌شود را انتخاب نمایید. دمای مورد نظر خودتان را وارد کنید و منتظر به کار افتادن کمپرسور کولر گازی شوید که این کار ممکن است تا حدود ۵ دقیقه طول بکشد. اگر زمان بیشتر از این مدت طول کشید، می‌تواند به خاطر گاز کم دستگاه باشد.

اگر کمپرسور هرگز شروع به کار نکرد و یا باد سرد تولید کرد، باید به بررسی قطعات یا وجود نشتی گاز در لوله های کندانسور بپردازید.

قطعات مربوط به عمل نکردن وضعیت گرمایشی اسپلیت

ابتدا به این نکته اشاره کنیم که چرخۀ سرمایش اسپلیت با چرخۀ گرمایشی آن تفاوت دارد. بدین معنی که زمانی که اسپلیت را برای گرم کردن به کار می‌اندازید، نخست تمامی اجزا مانند کمپرسور و اواپراتور و متعلقات آنها شروع به کار می‌کنند. اما فن دمنده داخلی پنل تا زمانی که لوله های اپراتور گرم نشده اند و به دمای مورد نیاز نرسیده‌اند، به حدود پنج دقیقه زمان نیاز دارد تا شروع به کار کند. زمانی که اسپلیت باد گرم می زند، حتماً یکی از این قطعات آسیب دیده است و باید مورد بررسی و تعمیر (یا تعویض) قرار گیرند:

 • شیر برقی کولر گازی
 • برد الکتریکی
 • فن دمندۀ داخلی پنل
 • فن کندانسور
 • مجموعه موتور کولر گازی
 • اواپراتور
 • کندانسور
 • لوله مویین
 • کنتاکتور کولر گازی
 • خازن کولر گازی

نقش قطعات و عوامل تأثیرگذار در زمانی که کولر گازی باد گرم نمی‌زند:

1.شارژ بیش از حد انتظار در کمپرسور

شارژ بیش از حد کمپرسور

بله وجود گاز زیاد نیز عملکرد دستگاه را مختل میکند و هر دستگاه ظرفیت گازی مشخصی دارد.بهینه ترین بازه برای راندمان مناسب در یک سیستم گرمایشی کولر گازی، فشار بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ پی اس آی است که اگر از این حد بیشتر باشد، کولر گازی باد گرم نخواهد داد.البته باید بگوییم که وجود گاز بیشتر در دستگاه علاوه بر ایجاد اختلال در دستگاه سبب میشود که قبض برقتان نیز هوش از سرتان ببرد.

 1. شیر برقی

شیر برقی

شیر برقی قطعه مهمی برای تغییر حالت اسپلیت از وضعیت سرمایش به گرمایش است. حال چنان‌چه اختلالی در عملکرد شیر برقی به وجود آید، باعث می‌شود که فشار موجود در آن خیلی زیاد یا خیلی کم باشد و به دستگاه اجازه ندهد که باد گرم بزند.شیر برقی  میتواند به دلایل زیادی مثل قطع و وصل شدن زیاد، گرفتگی سوپاپ های شیر الکتریکی و … امکان دارد که دچار آسیب شده و شما دیگر امکان تغییر فاز کولرگازی بین دو حالت گرما و سرما را نداشته باشید.

 1. کندانسور اسپلیت

اگر برد الکتریکی فرمان و یا ترموستات خراب شوند، زمانی که کندانسور برفک می زند، ارسال پیغام فرمان برای به راه افتادن فن و فعال شدن سیستم گرمایشی نیز مختل می شود و سیستم باد گرم تولید نخواهد کرد.

کندانسور اسپلیت

یکی دیگر از دلایل برفک زدن کندانسور، کم بودن میزان گاز موجود در کمپرسور و یا اختلال در عملکرد فن دمندۀ موجود در پنل داخلی اسپلیت می باشد. اگر وقتی که اسپلیت را روی حالت گرمایش تنظیم کرده اید، ولی فن دمندۀ پنل شروع به فعالیت نمی‌کند، ولی در وضعیت سرمایشی کار خود را به خوبی انجام می دهد، احتمال دارد که در این موارد دچار نقص شده باشد:

 • اختلال در عملکرد سنسور داخلی اواپراتور
 • خراب شدن شیر برقی
 • نشت گاز و خالی شدن گاز دستگاه
 • آسیب دیدن برد فرمان الکتریکی اسپلیت

مقالات مرتبط:  علائم سوختن موتور یا کمپرسور کولر گازی

4. کمبود گاز R22 یا مبرد

گاز مبرد که یک گاز مایع است نقش اصلی در گرمایش و سرمایش کولر گازی شما دارد.بنابراین نشت یا کمبود این گاز در کمپرسور شما میتواند باعث نقص عملکرد گرم کردن در فصل سرما و خنک کردن در فصل گرما شود.بنابراین شما میباست این علت را در ذهن خود داشته باشید و از یک متخصص بخواهید آنرا برای شما چک کند.

کمبود گاز R22 یا مبرد

مقالات مرتبط:  نشت گاز فریون از کولر گازی

سخن پایانی

مادر این مقاله سعی کردیم علل اصلی باد گرم نزدن کولر گازی را بیان کنیم. زمانی که وضعیت اسپلیت را روی حالت گرمایش تنظیم می کنید، ولی متوجه می ‌شوید که دستگاه هیچ باد گرمی تولید نمی کند، بهتر است پیش از هر گونه دستکاری در آن، حتماً با یک نفر تعمیرکار با سابقه کولرهای گازی مشورت کنید. مواردی که در حیطه اختیارات شما می باشند، صرفاً جنبه ارزیابی چشمی دارند تا اگر امکان برطرف کردن آنها وجود داشته باشد، این کار را انجام دهید.همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانیدبه صورت ۲۴ ساعته شبانه روز با مرکز تعمیرات اسپیلیت ویرپول تماس گرفته و از مشاوران متخصص ما ، راهنمایی بخواهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *