نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

علت نچرخیدن سینی مایکروفر

علت نچرخیدن سینی مایکروفر

مایکروفر برای بسیاری از خانواده‌ها یک محصول پر کاربرد است، به طوری که اگر کوچک‌ترین مشکلی در آن بروز پیدا کند، باعث مختل شدن پخت‌وپز خواهد شد. این دستگاه از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند و در هماهنگی با یکدیگر باعث ایجاد فرآیند انتشار امواج الکترومغناطیسی برای به حرکت درآوردن مولکول‌های آب به‌منظور پخت و پز عمل می‌کنند.

اگر مایکروفر whirlpool  شما بطور مداوم در حال کار باشد می تواند صدمات جدی به اجزا آن وارد کند. نمایندگی تعمیرات ویرپول این مقاله را در راستای راهنمایی های اولیه برای شما عزیزان آماده کرده است ولی اگر تخصصی در زمینه تعمیرات ندارید این کار را به نمایندگی تعمیرات مایکروفر ویرپول بسپارید.

هر یک از این اجزا اگر دچار اختلال شوند، عملکرد مایکروفر هم با مشکل مواجه خواهد شد. یکی از این اجزا سینی مایکروفر یا صفحه گرمای آن است که امکان دارد دچار مشکل شده و نچرخد. سینی مایکروفر در اصل یک صفحه گرد سطحی است که ظروف آشپزخانه روی آن قرار می‌گیرند تا فرآیند گرمایش و پخت غذا آغاز شود. مهم‌ترین اصل این سینی چرخش آن است تا غذایی که روی آن قرار گرفته به شکل یکنواخت گرم شود و حرارت به تمام قسمت‌های مختلف غذا به اندازه منتقل شود.

اگر این سینی دچار اختلال شود، باید علل آن را بررسی کرده و آن را عیب‌یابی کنید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در جهت رفع مشکل راهکارهایی را در اختیارتان قرار دهیم که می‌توانند کمک‌کننده باشند.

دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر

همان‌طور که گفتیم برای پخت غذا به شکل یکنواخت و مداوم، سینی مایکروفر باید یکسره بچرخد. علاوه بر سینی قطعات دیگری نیز وجود دارند که باعث ایجاد این چرخش می‌شوند. پس هر یک از این اجزا که شامل ریل، موتور چرخنده و کوپلینگ می‌شوند، آسیب ببینند، این سینی نمی‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. پس اگر هنگام پختن غذا با مایکروفر احساس کردید که سینی چرخش همیشگی را ندارد و یا به طور کلی ثابت است و نمی‌چرخد، می‌توانید علت را در یکی از این قطعات جستجو کنید.

دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر-1

  1. مشکل در موتور گردان مایکروفر

یکی از اصلی‌ترین دلایل نچرخیدن سینی فر را می‌توان مشکل در موتور گردان این دستگاه دانست؛ زیرا با چرخش این موتور و انتقال قدرت است که سینی ماکروفر به گردش در می‌آید. در دستگاه‌هایی که یک سینی چرخان در آن‌ها تعبیه شده است، موتور درایو از طریق یک قطعه دیگر به نام کوپلاژ که جنس پلاستیکی دارد، به سینی متصل شد. برای اینکه مطمئن شوید که علت نچرخیدن سینی از این موتور است، باید آن را بررسی کنید.

همان‌طور که گفتیم در چنین مواقعی اول باید دستگاه الکتریکی را از برق جدا کنید. برای دسترسی به موتور باید پنل زیرین مایکروفر را از دستگاه جدا کنید. در اغلب موارد موتور درایو در قسمت کف دستگاه جاساز شده و مثل سایر قطعات با یک سری پیچ و مهره در جای خود ثابت شده است.

برای اینکه از سلامت آن مطمئن شوید چندین راهکار پیش رو دارید، اول اینکه می‌توانید به وسیله یک ابزار به نام مولتی متر ترمینال‌های موجود در آن را تست کنید. اگر با این تست متوجه شدید که جریانی در کار نیست، پس باید اقدام به تعویض موتور گردان کنید چرا که این قطعه در چنین مواقعی سوخته است. در برخی از شرایط هم با انجام این تست مشاهده می‌کنید که موتور اهم دارد که رفع این مشکل کار یک تعمیرکار حرفه‌ای خواهد بود. در دیگر زمان‌ها ممکن است که موتور صدای شکستگی بدهد و یا کلا نچرخد که در این صورت نیز باید اقدام به تعویض آن با یک موتور گردان جدید کنید.

  1. معیوب شدن کوپلینگ و ریل مایکروفر

اگرچه ممکن است بعضی از مایکروفرها به این قطعه مجهز نباشند، اما بسیاری از آن‌ها یک کوپلار یا همان کوپلینگ دارند. همان‌طور که گفتیم وظیفه این قطعه پلاستیکی ایجاد اتصال موتور با سینی گردان برای انتقال نیرو است. البته این قطعه تنها وظیفه انتقال نیروی چرخشی را ندارد، بلکه با توجه به ساختار خود از ایجاد هرگونه لرزش یا صدای اضافی به سینی برای جلوگیری از اختلال در آن عمل می‌کند.

برای اینکه به این قطعه دسترسی داشته باشید، کاور زیر، سینی گردان و حلقه‌های متحرک را جدا کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. این قطعه از سمت دیگر به موتور وصل شده و به همین منظور لازم است موتور را هم جدا کنید و از عدم ساییدگی و یا آسیب‌دیدگی کوپلار اطمینان حاصل کنید.

برای مثال شکستگی دندانه‌های این قطعه می‌تواند یک عامل شایع برای جلوگیری از حرکت درآمدن سینی باشد. از دیگر اجزای متصل به سینی مایکروفر، ریل است که معیوب شدن آن هم در حرکت سینی اثرگذار خواهد بود.

دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر-2

  1. مشکل در سینی ماکروفر

برخی از عوامل مربوط به نچرخیدن سینی مایکروفر را بررسی کردیم، اما بد نیست بدانید که در بسیاری از مواقع هم خود سینی است که دچار مشکل می‌شود، پس خود دلیلی برای عدم چرخش صحیح خواهد بود. از طرف دیگر، شکل قرارگیری سینی هم می‌تواند در این مسئله دخیل باشد. حتما باید هنگام قرار دادن سینی در جای خود به آن دقت کنید؛ زیرا قرارگیری اشتباه آن روی محل و عدم چفت شدن می‌تواند از چرخش جلوگیری کند.

با چفت نشدن، نیروی موتور به سینی برای انجام عملیات چرخش منتقل نخواهد شد. همچنین یک قطعه به نام شفت وجود دارد که در کنار کوپلر و موتور گردان قرار دارد. خرابی و شکستگی این قطعه نیز می‌تواند عامل مشکل سینی مایکروفر باشد.

  1. معیوب شدن برد الکترونیکی دستگاه

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید اما مشکل چرخش سینی حل نشد، احتمال خراب شدن برد دستگاه می‌تواند محتمل‌ترین علت این مشکل باشد. هرچند که گفته می‌شود کمتر این مسئله می‌تواند اتفاق بیفتد، اما بهتر است برای عیب‌یابی مایکروفر این مورد را نیز چک کنید؛ اما از آنجایی که بررسی برد الکترونیکی یک کار فنی محسوب می‌شود، پس حتما از یک تعمیرکار خبره برای این کار کمک بگیرید.

جمع‌بندی

در این مطلب تمامی مواردی که می‌توانند منجر به عدم چرخش سینی ماکروفر شوند را بررسی کردیم. دستگاه مایکروفر نیاز به تمیز کاری و پاکسازی به شکل مداوم دارد، خصوصا اگر مکرر از این دستگاه برای پخت و پز و گرم کردن غذا استفاده می‌کنید، این مسئله ضرورت بیشتری خواهد داشت. کثیف بودن زیر سینی و چرب بودن قطعات مربوط به آن از جمله موتور گردان، کوپلینگ، ریل و شفت‌ها می‌تواند مانع از حرکت سینی ماکروفر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 3 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل