نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

مشکلات رایج یخچال

مشکلات رایج یخچال ویرپول

امروزه یخچال فریزرها جزو وسایل مصرفی هستند که در همه منازل و حتی محل کار پیدا می شود. این دستگاه ها به دلیل استفاده مداوم و مستمر در طول زمان ممکن است دچار مشکلاتی شوند که در عملکرد صحیح و بهینه آن ها اختلال ایجاد کرده و همچنین باعث نگرانی شما می شود.

یخچال ویرپول یکی از بهترین و محبوب‌ترین برندهای یخچال‌های خانگی است که در بازار موجود است. این یخچال با طراحی زیبا و کارآیی بالا، توانسته است جایگاه خود را در خانه‌ها به خوبی برجسته سازد.

از این رو در این مقاله قصد داریم در مورد 20 مشکل رایج یخچال ویرپول و همچنین راه رفع آن ها صحبت کنیم تا اگر خانه یا محل کار شما هم مجهز به یخچال فریزرهای برند ویرپول است، با این توصیه ها بتوانید عمر مفید آن را افزایش داده و نهایت استفاده را از دستگاهتان ببرید.

در صورتی که برای دستگاه شما نیز مشکلی ایجاد شده و قادر به رفع آن نیستید، برای بررسی حضوری و تعمیر تخصصی آن می توانید با نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال ویرپول تماس بگیرید.

مشکلات رایج یخچال فریزرها

یخچال فریزرها مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند که می‌تواند عملکرد آن‌ها را کاهش دهد و در برخی موارد حتی باعث خرابی کامل شوند. در این مقاله، به بررسی مشکلات رایج یخچال فریزرها و راه حل‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

قبل از ادامه دادن در مورد موضوع مورد نظر، این را در نظر بگیرید که مشکلات رایج یخچال فریزرها مربوط به یک برند خاص نیست و تمام برندها پس از گذشت زمان از استفاده دچار مواردی می شوند که عملکرد آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

لیست زیر را مطالعه کرده تا در صورتی که به هر یک از موارد زیر برخوردید، بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین در ادامه توصیه هایی آمده که با انجام این اقدامات پیشگیرانه می توانید از بروز خیلی از موارد احتمالی و آسیب به دستگاهتان جلوگیری کنید.

مشکلات رایج یخچال فریزرهای ویرپول در زیر آمده است:

یخ زدگی در فریزر

مشکل یخ زدگی در فریزر ممکن است باعث کاهش فضای داخلی فریزر شده و نگهداری مواد غذایی را سخت کند. یخ زدگی معمولا به دلیل وجود رطوبت زیاد در داخل فریزر و همچنین نشتی در درب یا سیستم خنک کننده رخ می‌دهد. راه حل‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

یخ زدگی در فریزر

 • مطمئن شوید که درب فریزر به درستی بسته شده است و هیچ نشتی وجود ندارد.
 • از استفاده اضافی از آب یا بخار آب در نزدیکی فریزر خودداری کنید.
 • در صورت وجود یخ زیاد در داخل فریزر، آن را با استفاده از ابزاری که نوک تیز نباشند، از بین ببرید.

عدم خنک شدن مناسب فریزر

یکی دیگر از مشکلات رایج یخچال فریزرها، عدم خنک شدن مناسب آن‌ها است. این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از خرابی در سیستم خنک کننده، کمبود گاز یخچال و یا فیلترهای هوا باشد. برای حل این مشکل، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که فریزر به درستی به برق متصل شده است و برق قطع نشده است.
 • از وجود هرگونه مانع در مسیر هوای خنک‌کننده، اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت لزوم، تماس با تعمیرکار مجرب برای بررسی سیستم خنک کننده و شارژ گاز صورت پذیرد.

صداهای غیرعادی

صداهای غیرعادی و نامطلوب ممکن است در یخچال فریزرها بوجود آیند که می‌تواند اذیت کننده باشد. این صداها ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند فن خنک‌کننده، کمپرسور و … باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

صداهای غیرعادی

 • اطمینان حاصل کنید که فریزر به درستی به برق متصل شده و برق قطع نشده است.
 • اطمینان حاصل کنید که فریزر به درستی و صحیح نصب شده است و هیچ قسمتی درون آن تکان نمی‌خورد.
 • بررسی کنید که یخچال تراز است یا خیر.
 • در صورت لزوم، تماس با تعمیرکار مجرب صورت پذیرد تا صداها بررسی شوند و هرگونه مشکل فنی رفع شود.

نشتی آب از یخچال

نشتی آب از یخچال نیز یکی از مشکلات رایج است که ممکن است باعث ایجاد کثیفی  و آسیب به دستگاه شود. این نشتی ممکن است به دلیل شیوه نامناسب نصب لوله‌های آب، درزها در درب یا محفظه فریزر، یا مشکل در سیستم تخلیه آب باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که لوله‌های آب به درستی نصب شده و هیچ درزی وجود ندارد.
 • در صورت امکان، لوله‌های آب را بررسی کنید و هرگونه درز یا خرابی را تعمیر کنید.
 • در صورت وجود نشتی آب در درب یا محفظه فریزر، آن را با استفاده از سیلیکون یا روکشی مناسب ترمیم کنید.
 • در صورت وجود مشکل در سیستم تخلیه آب، با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید تا آن را بررسی و تعمیر کند.

بوی نامطبوع، از مشکلات رایج یخچال ویرپول

بوی نامطبوع ممکن است در یخچال فریزر شما احساس شود که می‌تواند از مواد غذایی فاسد شده، باکتری‌ها و یا موارد مشابه باشد. با قرار دادن مواد غذایی مانند سیر یا پیاز ممکن است به مرور داخل محفظه یخچال بوی بد بگیرد. فهرست زیر اقداماتی است که می تواند بوی بد داخل محفظه یخچال یا فریزر را از ببرد:

بوی نامطبوع، از مشکلات رایج یخچال ویرپول

 • داخل محفظه یعنی قفسه ها، کشوها، پارتیشن ها و قسمت های مختلف یخچال را به صورت دوره ای تمیز کنید.
 • مواد غذایی(خصوصا مواد غذایی با بوی زیاد و تند) را حتما داخل ظروف دارای درب داخل یخچال بگذارید.
 • بررسی کنید که مواد غذایی داخل یخچال خراب و فاسد نشده باشد؛ در صورت خرابی آن ها را خارج کنید.

نکته: برای از بین بردن بوی بد می توانید چند دانه میخک را داخل دو نیم پرتقال یا لیمو جایگذاری کرده و آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید.

برق داشتن بدنه

برق داشتن بدنه یخچال فریزر ممکن است به دلیل عدم ارتباط صحیح بین بدنه یخچال و سیم های برق باشد. این مشکل می تواند خطرناک باشد و باید به سرعت رفع شود. برای رفع این مشکل، می توانید این مراحل را انجام دهید:

 • قطع برق: در اولین قدرت، برق را از یخچال قطع کنید.
 • بررسی سیم های برق: بررسی کنید که آیا سیم های برق به درستی متصل شده اند و هیچ یک از آن ها بیرون نیفتاده یا قطع نشده است. در صورتی که سیم ها قطع شده اند، آن ها را بازسازی یا تعویض کنید.
 • بررسی قطعات داخلی: بررسی کنید که آیا هیچ قطعه داخلی در تماس با بدنه یخچال نیست. در صورتی که قطعه هایی مانند سیم های برق یا فلزات در تماس با بدنه هستند، آن ها را جدا کنید.

اختلال در سیستم خنک کننده

اختلال در سیستم خنک کننده یک مشکل رایج دیگر است که در یخچال فریزرها اتفاق می افتد. سیستم خنک کننده شامل فن، ترموستات، کمپرسور، سنسور دما و … است. خرابی یا معیوب شدن هر یک از این قطعات می تواند سیستم خنک کننده دستگاه را مختل کند.

به دلیل اینکه این قطعات جزو قطعات حیاتی و گران قیمت یخچال حساب می شود، در وهله اول توصیه می شود برای بررسی و اطمینان از سلامت یا خرابی آنها، حتما با مراکز و نمایندگی های تعمیر ویرپول در تهران تماس بگیرید.

بسته نشدن درب

مشکل بعدی که ممکن است یخچال فریزر ویرپول به آن دچار شود، بسته نشدن درب یخچال است. ممکن است به دلیل خرابی لاستیک دور درب و یا آهنربای لولا درب به درستی بسته نشود. در چنین حالتی می توانید موارد زیر را انجام دهید:

بسته نشدن درب

 • بررسی کنید ببینید لاستیک از جای خود خارج شده یا خیر. آن را در جای خود قرار دهید.
 • آهنربای دور درب را چک کرده و در صورت ضعیف شدن آهنربا، آن را تعویض کنید.
 • لولای دور درب ممکن است در اثر ضربه یا استفاده زیاد فرسوده شده باشد. در صورت خرابی باید تعمیر یا تعویض شود.

نوسان دمای یخچال

دلایل متعددی می تواند باعث ایجاد مشکل نوسان دمای یخچال شود. ممکن است مشاهده کرده باشید که دما را روی عددی دلخواه تنظیم می کنید اما دمای یخچال روی آن عدد نمی ماند و مدام تغییر می کند.

در چنین حالتی مشکل از یکی از قطعات سیستم خنک کننده است. برای مثال ممکن است سنسور تشخیص دما خراب شده باشد و نتواند دما را به درستی تشخیص دهد. یا اینکه ترموستات به هر دلیل معیوب شده و نمی تواند فرمان شروع به کار را به کمپرسور بدهد تا دما روی عدد ثابت بماند. حتی در این حالت ممکن است برد الکترونیکی نیز خراب شده باشد.

روشن شدن چراغ دیفراست

روشن شدن چراغ دیفراست مشکل رایج دیگری است که در یخچال فریزرهای دارای سیستم دیفراست رخ می دهد.

سیستم دیفراست در واقع برای از بین بردن اتوماتیک برفک های ایجاد شده در فریزر است. در صورتی که چراغ دیفراست روشن شود به معنای این است که سیستم دیفراست نتوانسته به درستی این روند را انجام دهد.

روشن شدن چراغ دیفراست

از آنجا که یخچال های دارای سیستم دیفراست روند از بین بردن برفک را با استفاده از قطعه ای به نام اواپراتور انجام می دهند، برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید اواپراتور چک شود. البته توصیه ما به شما این است که در صورتی خرابی اواپراتور، آن را تعویض کنید(تعمیر نکنید). زیرا با این کار عمر مفید قطعه زیاد شده و تا مدت زیادی درگیر خرابی سیستم دیفراست نخواهید شد.

خرابی سیستم نوفراست

همانطور که می دانید بعد از سیستم های دیفراست، برای حل کامل مشکل برفک یخچال فریزرها، کمپانی های بزرگ سیستمی با نام نوفراست NoFrost در مدل های جدید خود تعبیه کردند که کلا مشکل برفک یخچال را برای کاربران حل می کرد.

این سیستم آنقدر محبوب شد که یکی از شرایط کاربران برای خرید یخچال فریزر، مجهز بودن دستگاه به سیستم نوفراست بود. در صورتی که یخچال فریزر شما هم دارای این سیستم است اما پس از گذشت زمان مشاهده کرده اید که این مورد دیگر کار نمی کند، باید المنت دستگاه را چک کنید. زیرا سیستم نوفراست با استفاده از المنتی که در فریزر تعبیه شده، باعث از بین رفتن برفک ها می شود و در صورتی که این سیستم خراب باشد و کار نکند، اولین علتش باید خرابی المنت باشد.

گرم شدن یخچال

گرم شدن یخچال مورد بعدیست که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.همانطور که تا الان باید متوجه شده باشید، تمام مشکلات مربوط به دمای محفظه داخلی یخچال فریزر مربوط به قطعات سیستم خنک کننده یخچال است.

این مورد هم مستثنی نیست. در صورتی که مشاهده کرده اید دمای داخل یخچال بالا رفته و گرم شده است، موارد زیر پیش آمده است:

گرم شدن یخچال

 • فن خنک کننده سوخته
 • کمپرسور(موتور) خراب شده
 • ترموستات درست کار نمی کند
 • سنسور از کار افتاده
 • برد خراب است
 • درب کامل بسته نمی شود

روشن نشدن لامپ داخل یخچال

همه کاربران یخچال فریزر حداقل یک بار در طول استفاده از دستگاه مشاهده کرده اند که لامپ یخچال روشن نمی شود. روشن نشدن لامپ داخل یخچال به چند دلیل اتفاق می افتد که می توانید در زیر بخوانید:

 • لامپ سوخته
 • سرپیچ لامپ خراب است
 • مشکلی در سیستم برق رسانی یخچال پیش آمده
 • برد الکترونیکی معیوب شده

لرزش زیاد یخچال

مشکل رایج بعدی که ممکن است شما هم با ان مواجه شده باشید، لرزش زیاد یخچال ویرپول است. زمانی که مشاهده کنید یخچال بیشتر از حد عادی می لزرد یا تکان می خورد، اصلا عادی نیست! پس سعی کنید زودتر دلیل اصلی را پیدا کنید.

در این حالت چند مورد ممکن است پیش آمده باشد.

لرزش زیاد یخچال

 • اول اینکه ممکن است تکان و لرزش زیاد دستگاه به دلیل تراز نبودن آن باشد. پس حتما با استفاده از یک دستگاه تشخیص تراز از جایگیری درست و مناسب یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • دوم اینکه ممکن است لرزش زیاد  یخچال به دلیل خرابی کمپرسور باشد و تکان خوردن زیاد کمپرسور، باعث لرزش یخچال می شود.
 • مورد بعدی این است که می تواند مشکل از فن باشد.

یخ زدن لوله های کندانسور

مشکل رایج بعدی که می خواهیم آن را بررسی کنیم، یخ زدن لوله های کندانسور است. این مشکل نیز مانند تمام موارد قبل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

مواردی که می توانید با رعایت آن ها از یخ زدن لوله ها جلوگیری کنید، به شرح زیر است:

 • درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید
 • غذای داغ داخل یخچال نگذارید
 • دمای محفظه را متناسب با دمای محیط تنظیم کرده و از پایین آوردن بیش از حد دمای یخچال خودداری کنید
 • لوله های کندانسور را به صورت دوره ای تمیز کنید؛ زیرا تجمع بیش از اندازه روغن و آلودگی روی سطح لوله ها از تبادل دما با محیط جلوگیری کرده و در نتیجه باعث یخ زدن آن ها می شود.

قطع و وصل شدن برق یخچال

برخی از دلایل اصلی قطع و وصل شدن برق یخچال شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مشکل در سیستم الکتریکی: ممکن است سیستم الکتریکی یخچال دچار خرابی شده باشد. این مشکل می‌تواند به علت قطع یا خرابی سیم های برق، قطعات الکتریکی داخلی یا مشکل در ترموستات باشد.
 • مشکل در خط برق منزل: ممکن است خط برقی که یخچال به آن متصل است دچار مشکل شده باشد. این مشکل می‌تواند به علت قطع یا خرابی سیم های برق، خرابی در قطعه اتصال یا مشکل در قابلیت انتقال جریان برق باشد.
 • مشکل در پریز: ممکن است پلاگ یا پریزی که یخچال به آن متصل است دچار مشکل شده باشد. این مشکل می‌تواند به علت قطع یا خرابی سیم های برق در پریز، خرابی در قابلیت انتقال جریان برق یا مشکل در اتصال بین پلاگ و پریز باشد.
 • خرابی محافظ: خیلی وقت ها به دلیل خرابی محافظی که به یخچال فریزر متصل است، ممکن است مشاهده کنیم که برق دستگاه قطع و وصلی دارد.

قطع و وصل شدن برق یخچال

برای تشخیص دقیق تر دلیل قطع و وصل شدن جریان برق در یخچال، بهتر است یک تعمیرکار مجرب را مشاوره کنید تا مشکل را تشخیص دهد و راه حل مناسب را پیشنهاد دهد.

یکسره کار کردن کمپرسور

یکسره کار کردن کمپرسور یا موتور یخچال از آن دسته مواردی است که بیشترین آمار تماس کاربران را با مجموعه به خود اختصاص داده است. در حالت عادی کمپرسور به صورت اتوماتیک مواقعی که دمای یخچال بالاتر رفته و می خواهد آن را به دمای تنظیم شده برساند، کار می کند و فضای داخلی محفظه را خنک می کند. اما گاهی اوقات مشاهده شده که کمپرسور به صورت یکسره در حال کار کردن است. این مورد فشار زیادی به کمپرسور وارد کرده و در دراز مدت خسارات جبران ناپذیری را متوجه یخچال فریزر شما می کند.

از دلایلی که باعث ایجاد این مورد می شود می توان خرابی سنسور تشخیص دما، خرابی برد، پایین بودن بیش از حد دمای تنظیم شده توسط کاربر، بسته نشدن کامل درب یخچال، قرار دادن غذای داغ داخل یخچال، پر بودن بیش از حد محفظه، جایگذاری نامناسب مواد غذایی داخل یخچال و موارد این چنینی را نام برد.

معیوب شدن فن یخچال

معیوب شدن فن یخچال یکی دیگر از مشکلات رایجی است که برای یخچال فریزرهای ویرپول پیش می آید.

دلایل اصلی خراب شدن و کار نکردن فن یخچال عبارتند از:

معیوب شدن فن یخچال

 • آلودگی و گرد و غبار: وجود گرد و غبار و ذرات معلق در هوا می‌تواند به تدریج روی پره‌های فن یخچال تجمع کند و باعث مانع شدن جریان هوا شود.
 • خرابی مکانیکی: برخی از قطعات فن ممکن است به دلیل ضربه، سایش یا خرابی مکانیکی دیگری خراب شوند.
 • خرابی برقی: مشکلات در سیستم برقی یخچال مانند خرابی سیم‌های برقی، قطع شدن اتصالات یا خرابی قطعات الکترونیکی می‌تواند باعث عدم کارکرد صحیح فن شود.
 • خرابی موتور: موتور فن ممکن است به دلیل عدم تعمیر و نگهداری مناسب، سایش زیاد، خرابی بلبرینگ‌ها و یا خرابی قطعات دیگر خراب شود.
 • خرابی ترموستات: ترموستات مسئول کنترل دما در یخچال است و خرابی آن می‌تواند باعث عدم روشن شدن فن و تنظیم درست دما شود.
 • خرابی قطعات دیگر: خرابی قطعات دیگر در سیستم یخچال مانند کمپرسور، مبدل حرارتی یا سیستم مبرد می‌تواند باعث عدم کارکرد صحیح فن شود.

سخت باز شدن درب یخچال

ممکن است مشاهده کرده باشید که گاهی اوقات درب یخچال سخت باز می شود و شما باید فشار زیادی به آن بیاورید تا باز شود.

اگر به صورت متوالی و با فاصله زمانی کوتاه درب یخچال را باز کنید، میبینید که درب به سختی باز می شود؛ زیرا دستگاه هنوز در حال تنظیم فشار داخلی محفظه است.

ممکن است لاستیک دور درب خراب شده باشد و این خرابی موجب باز نشدن درب شود.

حتی ممکن است مواد غذایی داخل به در گیر کرده و مانع از باز شدن آن شوند.

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال از موارد رایجی است که ممکن است برای هر کاربری که یخچال فریزر در خانه یا محل کار خود دارد، اتفاق بیفتد. که البته اصلا هم مورد خوبی نیست زیرا نتیجه آن این است که تقریبا تمام مواد غذایی داخل یخچال خراب می شوند.

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

اگر درب یخچال به طور کامل بسته نشود، برد الکترونیکی خراب باشد و نتواند دستورات درستی به قطعات خنک کننده یخچال صادر کند، دمای یخچال بیش از حد نرمال پایین باشد و … منجر به سرد شدن بیش از اندازه محفظه داخلی و در نتیجه یخ زدن مواد غذایی داخل آن می شود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم رایج ترین و اصلی ترین مشکلاتی که برای یخچال فریزرهای ویرپول رخ می دهد را به صورت جامع بیان و بررسی کنیم. دقت داشته باشید که ایجاد مشکلاتی که در بالا ذکر شد و یا مواردی که در لیست بالا قرار ندارد، دلیلی برای عدم کیفیت یخچال فریزر شما نیست و فقط ممکن است به دلیل تمام شدن عمر مفید قطعات مختلف و یا استفاده نادرست از دستگاه اتفاق افتاده باشد.

اگر مورد دیگری برای دستگاه شما اتفاق افتاده و در این لیست حضور ندارد، در بخش نظرات کاربران با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

در صورتی که برای تعمیر تخصصی دستگاه خود نیاز به مشاوره، راهنمایی و یا بررسی حضوری دارید، با نمایندگی مرکزی تعمیر یخچال ویرپول در تهران تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

برای دریافت خدمات تعمیر یخچال فریزرهای ویرپول با چه شماره ای تماس بگیریم؟

شما می توانید با شماره 22225007-021 نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال فریزر ویرپول در محل تماس بگیرید.

هزینه تعمیر فن یخچال ویرپول چقدر است؟

با توجه به شرایط اقتصادی و عدم ثبات قیمت ها برای اطلاع از قیمت دقیق فن یخچال بهتر است با شماره نمایندگی تعمیرات ویرپول تماس بگیرید.

برای شستن یخچال فریزر ویرپول بهتر است از چه موادی استفاده کنم؟

استفاده از مواد شوینده ضعیف و یا مواد طبیعی مانند آبلیمو و سرکه مفید است. اگر با بوی تند سرکه یا آبلیمو مشکل دارید، می توانید از جوش شیرین هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 8 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل