Warning: Undefined array key "options" in /home/u763472934/domains/whirlpoolrepairco.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
علت بوی سوختگی در ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن - ویرپول

نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

مهم ترین دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

مهم ترین دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

برای تعمیر ماشین لباسشویی که بوی سوختگی می دهد، باید قطعات مختلفی را بررسی کرد. در مرحله اول باید دستگاه را از برق بکشیم و قطعات مختلف را چک کنیم. اگر در این مرحله مهارت کافی ندارید بهتر است دست به کار نشوید و اجازه دهید یک تعمیرکار حرفه ای برای تعمیر لباسشویی ویرپول به منزل شما بیاید.
یکی از مشکلات عمده ماشین لباسشویی، بوی سوختگی است که ممکن است بدهد. شاید شما هول کنید و فکر کنید دیگر کار از کار گذشته و نمی توانید از دستگاه خود استفاده کنید. عجله نکنید در این مقاله ما یک سری از علت بوی سوختگی لباسشویی را به طور کامل توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید با شماره 22225007-021 که برای نمایندگی تعمیرات ویرپول است تماس بگیرید تا کارشناسان ما به صورت رایگان به تمامی سوال های شما پاسخ دهند.

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

در ادامه مواردی که باعث میشود لباسشویی شما بوی سوختگی بدهد را همراه با نحوه رفع آن به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش میدهیم:

دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

1- تسمه چرخنده لباسشویی

برخی از ماشین‌های لباسشویی درب از بالا، برای به حرکت درآوردن ماشین از تسمه استفاده می‌کنند. اگر ماشین از چرخش بایستد، به احتمال زیاد مشکل از تسمه است.

صفحه رویی ماشین را بردارید و ببینید آیا تسمه پوسیده یا پاره شده است یا خیر. تسمه معمولا ته ماشین لباسشویی قرار دارد و اگر وقتی ماشین روشن است تسمه پاره شود، معمولا صدای بلندی شنیده شده و بوی سوختگی می‌آید.

در ماشین لباسشویی های درب از جلو این تسمه در قسمت پشت دستگاه می باشد. با باز کردن درب پشتی دستگاه می توانید تسمه را باز دید کنید.

مطمئن شوید فولی که تسمه را به حرکت درمی‌آورد آزادانه و راحت بچرخد و هم فولی ها و هم موتور تمیز هستند و روی آنها روغن نیست.

قبل از عوض کردن تسمه پاره شده، مطمئن شوید که قرقره‌های هرزگرد یا کشاننده تسمه راحت و آزادنه حرکت می‌کنند. همیشه تسمه متناسب با مدل ماشین لباسشویی خودتان را تهیه و مطابق با دستورالعمل‌های خود کارخانه آن را تعویض کنید.

قبل از انجام تعمیرات، ماشین لباسشویی را از برق جدا و از وسایل ایمن و مناسب استفاده کنید.

2- تسمه پمپ لباسشویی

در بعضی از ماشین‌های لباسشویی درب از بالا، پمپ تخلیه برای کار کردن نیاز به یک تسمه دارد. این تسمه معمولا یک تسمه استاندارد V شکل است که از موتور به قرقره‌ای در پمپ تخلیه وصل شده است.

همچنین ممکن است یک قرقره زنجیر نیز وجود داشته باشد که کشش تسمه را ایجاد کند. اگر بوی لاستیک سوخته از ماشین به مشام‌تان رسید، باید تسمه پمپ را نیز بررسی کنید.

اگر تسمه به شدت پوسیده یا داغ شده بود، باید آن را عوض کنید. اطمینان حاصل کنید که پمپ آزادانه حرکت می‌کند. اگر ماشین قرقره زنجیر نیز دارد، مطمئن شوید آن هم درست کار می‌کند.

همچنین به دنبال نشانه‌های نشتی روغن یا آب بر روی منطقه تسمه یا قرقره باشید. قبل از اقدام برای تعمیرات، دستگاه را از برق بکشید

3- قرقره موتور ماشین لباسشویی

موتور برای چرخاندن تسمه پمپ از یک قرقره استفاده می‌کند. قرقره موتور برای این طراحی شده است تا حداکثر تماس با تسمه را فراهم کند و از فلز یا مواد مصنوعی ساخته می‌شود.

درصورتی که قرقره پوسیده شده یا زنگ بزند، باعث ایجاد اصطکاک اضافی و داغ شدن یا آسیب دیدن تسمه شده و بوی سوختگی می‌دهد.

خرابی قرقره موتور ماشین لباسشویی باعث بوی سوختگی در لباسشویی

هنگام عوض کردن تسمه سوخته یا پوسیده، باید قرقره موتور را نیز بررسی کنید و اگر نشانه‌ای از ساییدگی یا خوردگی مشاهده کردید، آن را عوض کنید. قبل از انجام تعمیرات، ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید.

4- پمپ تخلیه لباسشویی

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی، قبل و در حین چرخه شستشو آب کثیف را از وان پمپ می‌کند. پمپ تخلیه از قطعات مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است که خرابی هر کدام باعث ایجاد بوی سوختگی می شود.

بوی سوختگی در حین یا بعد از چرخه شستشو، می‌تواند نشان دهد که پمپ تخلیه گیر کرده و نمی‌چرخد. در مدل‌ ماشین‌هایی که پمپ آنها با تسمه کار می‌کند، بوی سوختگی معمولا از تسمه است که بر روی قرقره پمپ می‌چرخد.

در مدل ماشین‌هایی که پمپ تخلیه با موتور کار می‌کند، بوی سوختگی احتمالا مربوط به موتور پمپ است. قبل از تعویض پمپ، ورودی پمپ را بررسی کنید تا مطمئن شوید چیزی جلوی حرکت پروانه را نگرفته باشد. قبل از شروع تعمیرات، دستگاه را از برق جدا کنید.

5- چرخ دنده قرقره زنجیر یا بازوی قرقره زنجیر

بعضی از مدل‌های ماشین لباسشویی درب از بالا، از قرقره زنجیر به منظور ایجاد کشش برای پمپ استفاده می‌کنند. اگر قرقره زنجیر گیر کند یا بازوی قرقره آزادانه حرکت نکند، تسمه به اندازه مناسب کشیده نمی‌شود و اصطکاک بیش از حدِ ایجاد شده، موجب داغ شدن تسمه و بوی سوختگی می‌شود.

اگر متوجه سوختگی تسمه شدید، پمپ را بررسی کنید، باید چرخ‌دنده و بازوی قرقره زنجیر را بررسی کنید تا مطمئن شوید آزادانه حرکت می‌کنند. هر نشانه‌های از سایش یا خوردگی به این معنی است که باید آنها را عوض کنید. قبل از اقدام به هرکاری، دستگاه را از برق بکشید.

در صورتی که نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی ویرپول داشتید با نمایندگی رسمی این برند تماس بگیرید تا بهترین کیفیت را در ارائه خدمات تجربه کنید. ما به شما قول می دهیم با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت دستگاه شما را تعمیر کنیم. برای خواندن بخش دوم مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید.

6- رابط مستقیم موتور

برخی از ماشین‌های درب از بالا، به جای تسمه از یک رابط موتور مستقیم استفاده می‌کنند. رابط موتور، موتور را به جعبه دنده متصل می‌کند و شامل ۲ چنگک پلاستیکی با یک رابط لاستیکی بین آنهاست.

یکی از چنگک‌ها به میله موتور و دیگری به میله ورودی جعبه دنده متصل است. وقتی میله موتور می‌چرخد، رابط لاستیکی بین چنگک‌ها، گشتاور را جذب می‌کند تا از شکسته شدن چنگک‌ها جلوگیری کند.

استفاده مداوم باعث ساییدگی رابط شده و در نهایت چنگک‌ها ممکن است جابه‌جا شوند و بوی سوختگی ایجاد کنند. اگر جعبه دنده گیر کند و یا اگر سبد چرخش آزادانه حرکت نکند، باز هم ممکن است رابط از کار بیفتد و دوباره بوی سوختگی ایجاد شود.

در اکثر مدل‌ها برای دسترسی به رابط دستگاه باید پوشش رویی ماشین را باز کنید. قبل از تلاش برای انجام تعمیرات، برق دستگاه را جدا کنید.

7- مجموعه کلاچ

بعضی از مدل‌های درب از بالا، برای حرکت سبد شستشو در طول چرخه شستشو، از یک مجموعه کلاچ استفاده می‌کنند. بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می‌تواند به علت پوسیدگی کلاچ باشد، در این صورت احتمالا در حین چرخه شستشو ماشین شما صداهای بلندی ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از علائم رایج نشاندهنده پوسیدگی کلاچ، دیدن خاکه یا تراشه‌های ساییدگی زیر ماشین لباسشویی است.

اگر هر کدام از این علائم را در ماشین‌تان دیدید، احتمالا باید کلاچ را عوض کنید. کلاچ معمولا در ورودی سبد قرار دارد و برای دسترسی به آن باید پوشش رویی ماشین و موتور را بردارید.

مجموعه کلاچ اغلب تحت فشار کششی قرار دارد و شما همیشه باید هنگام تعمیر آن از ابزارهای مناسب استفاده کنید و برق را از دستگاه جدا کنید.

بیشتر بخوانید: علت نچرخیدن لباسشویی ویرپول

8- گلاید و فنر

برخی از مدل‌های ماشین‌های لباسشویی، برای کشیدن تسمه از یک گلاید و فنر استفاده می‌کنند. به طور معمول موتور دارای یک میله‌ که به قاب پایه متصل شده و یک فنر برای ایجاد کشش است.

یک گلاید پلاستیکی یا نایلونی روغنی نیز به پایین موتور متصل می‌شود تا روی قاب پایه سر بخورد. این باعث می‌شود وقتی موتور شروع به کار می‌کند، تسمه موتور یا تسمه پمپ حرکت کنند.

اگر گلاید آزادانه سر نخورد، تسمه ممکن است بیش از حد گرم شود و بوی سوختگی ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که میله موتور به درستی می‌چرخد، و فنرها خیلی کشیده نشده‌اند و روی سطح هیچ‌گونه آلودگی یا زنگ‌زدگی وجود ندارد.

گلاید را روغنکاری کنید و یا درصورتی که خراب شده آن را عوض کنید. همچنین اگر تسمه نیز بیش از حد گرم شده و یا آسیب دیده، آن را هم عوض کنید.

گلایدها و فنر موتور معمولا در بالای قاب پایه قرار دارند و با برداشتن صفحه رویی ماشین آنها را می توان پیدا کرد. قبل از هرکاری دستگاه را از برق بکشید.

9- موتور لباسشویی

در اکثر ماشین‌ها، موتور اصلی برای به کار انداختن تمامی عملکردهای مکانیکی ماشین است. همچنین ممکن است پمپ تخلیه را نیز به کار بیاندازد.

هنگامی که برای یکی از اجزای موتور نقص یا مشکلی ایجاد شود، ممکن است موتور بیش از حد گرم شده و بوی سوختگی ایجاد کند.

اگر مشکل خیلی جدی باشد، ممکن است موتور آنقدر داغ شود که کلا از کار بیفتد. از نشانه‌های رایج خراب شدن موتور این است که هنگامی که موتور روشن است، صدای وزوز وزوز مانند شنیده می‌شود.

اگر بوی سوختگی از موتور بود، ابتدا باید بررسی کنید که موتور بیش از حد گرم نشده باشد. بررسی کنید که پمپ، جعبه دنده و سبد شستشو، جلوی حرکت موتور را نگرفته باشند.

اگر موتور نتواند آزادانه حرکت کند، احتمالا خراب است و باید عوض شود. اگر مدل ماشین شما خازن موتور داشته باشد، ممکن است مشکل از خازن باشد و موتور را بیش از حد گرم کند.

سخن پایانی

قبل از هر گونه تعمیرات، دستگاه را از برق جدا کنید و اگر برای تعمیر دستگاه خود به کمک احتیاج داشتید می توانید با نمایندگی تعمیرات ویرپول تماس بگیرید تا مشکل ماشین لباسشویی شما را برطرف کنند.تماس بگیرید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 8 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل