چرا لباسشویی بوی سوختگی می دهد؟

چرا لباسشویی بوی سوختگی می دهد؟ – بخش یک

دسامبر 6, 2020
بهترین راه برای سازماندهی یخچال

چگونه طبقات یخچال فریزر را منظم کنیم؟

دسامبر 11, 2020
نمایش همه

چرا لباسشویی بوی سوختگی می دهد؟ – بخش دوم

چرا لباسشویی بوی سوختگی می دهد؟

چرا لباسشویی بوی سوختگی می دهد؟

برای تعمیر ماشین لباسشویی که بوی سوختگی می دهد، باید قطعات مختلفی را بررسی کرد. در مرحله اول باید دستگاه را از برق بکشیم و قطعات مختلف را چک کنیم. اگر در این مرحله مهارت کافی ندارید بهتر است دست به کار نشوید و اجازه دهید یک تعمیرکار حرفه ای برای تعمیر لباسشویی ویرپول به منزل شما بیاید.

1- رابط مستقیم موتور

برخی از ماشین‌های درب از بالا، به جای تسمه از یک رابط موتور مستقیم استفاده می‌کنند. رابط موتور، موتور را به جعبه دنده متصل می‌کند و شامل ۲ چنگک پلاستیکی با یک رابط لاستیکی بین آنهاست.

یکی از چنگک‌ها به میله موتور و دیگری به میله ورودی جعبه دنده متصل است. وقتی میله موتور می‌چرخد، رابط لاستیکی بین چنگک‌ها، گشتاور را جذب می‌کند تا از شکسته شدن چنگک‌ها جلوگیری کند.

استفاده مداوم باعث ساییدگی رابط شده و در نهایت چنگک‌ها ممکن است جابه‌جا شوند و بوی سوختگی ایجاد کنند. اگر جعبه دنده گیر کند و یا اگر سبد چرخش آزادانه حرکت نکند، باز هم ممکن است رابط از کار بیفتد و دوباره بوی سوختگی ایجاد شود.

در اکثر مدل‌ها برای دسترسی به رابط دستگاه باید پوشش رویی ماشین را باز کنید. قبل از تلاش برای انجام تعمیرات، برق دستگاه را جدا کنید.

مقالات مرتبط:  نحوه تعویض و تعمیر قفل درب ماشین لباسشویی

2- مجموعه کلاچ

بعضی از مدل‌های درب از بالا، برای حرکت سبد شستشو در طول چرخه شستشو، از یک مجموعه کلاچ استفاده می‌کنند. بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می‌تواند به علت پوسیدگی کلاچ باشد، در این صورت احتمالا در حین چرخه شستشو ماشین شما صداهای بلندی ایجاد می‌کند.

کلاچ ماشین لباسشویی

کلاچ ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علائم رایج نشاندهنده پوسیدگی کلاچ، دیدن خاکه یا تراشه‌های ساییدگی زیر ماشین لباسشویی است.

اگر هر کدام از این علائم را در ماشین‌تان دیدید، احتمالا باید کلاچ را عوض کنید. کلاچ معمولا در ورودی سبد قرار دارد و برای دسترسی به آن باید پوشش رویی ماشین و موتور را بردارید.

مجموعه کلاچ اغلب تحت فشار کششی قرار دارد و شما همیشه باید هنگام تعمیر آن از ابزارهای مناسب استفاده کنید و برق را از دستگاه جدا کنید.

3- گلاید و فنر

برخی از مدل‌های ماشین‌های لباسشویی، برای کشیدن تسمه از یک گلاید و فنر استفاده می‌کنند. به طور معمول موتور دارای یک میله‌ که به قاب پایه متصل شده و یک فنر برای ایجاد کشش است.

یک گلاید پلاستیکی یا نایلونی روغنی نیز به پایین موتور متصل می‌شود تا روی قاب پایه سر بخورد. این باعث می‌شود وقتی موتور شروع به کار می‌کند، تسمه موتور یا تسمه پمپ حرکت کنند.

اگر گلاید آزادانه سر نخورد، تسمه ممکن است بیش از حد گرم شود و بوی سوختگی ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که میله موتور به درستی می‌چرخد، و فنرها خیلی کشیده نشده‌اند و روی سطح هیچ‌گونه آلودگی یا زنگ‌زدگی وجود ندارد.

گلاید را روغنکاری کنید و یا درصورتی که خراب شده آن را عوض کنید. همچنین اگر تسمه نیز بیش از حد گرم شده و یا آسیب دیده، آن را هم عوض کنید.

گلایدها و فنر موتور معمولا در بالای قاب پایه قرار دارند و با برداشتن صفحه رویی ماشین آنها را می توان پیدا کرد. قبل از هرکاری دستگاه را از برق بکشید.

مقالات مرتبط:  چگونه ماشین لباسشویی را تراز کنیم؟

4- موتور لباسشویی

در اکثر ماشین‌ها، موتور اصلی برای به کار انداختن تمامی عملکردهای مکانیکی ماشین است. همچنین ممکن است پمپ تخلیه را نیز به کار بیاندازد.

موتور ماشین لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی

هنگامی که برای یکی از اجزای موتور نقص یا مشکلی ایجاد شود، ممکن است موتور بیش از حد گرم شده و بوی سوختگی ایجاد کند.

اگر مشکل خیلی جدی باشد، ممکن است موتور آنقدر داغ شود که کلا از کار بیفتد. از نشانه‌های رایج خراب شدن موتور این است که هنگامی که موتور روشن است، صدای وزوز وزوز مانند شنیده می‌شود.

اگر بوی سوختگی از موتور بود، ابتدا باید بررسی کنید که موتور بیش از حد گرم نشده باشد. بررسی کنید که پمپ، جعبه دنده و سبد شستشو، جلوی حرکت موتور را نگرفته باشند.

اگر موتور نتواند آزادانه حرکت کند، احتمالا خراب است و باید عوض شود. اگر مدل ماشین شما خازن موتور داشته باشد، ممکن است مشکل از خازن باشد و موتور را بیش از حد گرم کند.

قبل از هر گونه تعمیرات، دستگاه را از برق جدا کنید و اگر برای تعمیر دستگاه خود به کمک احتیاج داشتید می توانید با نمایندگی تعمیرات ویرپول تماس بگیرید تا مشکل ماشین لباسشویی شما را برطرف کنند.تماس بگیرید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کنیم.

2 دیدگاه ها

  1. فاطمه گفت:

    ببخشید این چیزهایی که شما فرمودید در همه‌ی دستگاه ها یکسان هستند؟
    منظور تمام برند ها
    من یک ماشین لباسشویی ال جی دارم که بوی سوختگی میده وقتی روشن میکنمش و یکم کار میکنه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *