نمایندگی تعمیرات ویرپول

10 خط ویژه تلفن های شبانه روزی

تعویض یا تعمیر نوار دور درب یخچال

تعمیر و تعویض لاستیک یا نوار دور درب یخچال

لاستیک یا نوار دور درب یخچال به عنوان یکی از مهم ترین اجزای یخچال شناخته شده که در کارکرد آن نیز بسیار تاثیر می گذارد. این لاستیک وظایف زیادی بر عهده دارد به طور مثال ورود و خروج هوای گرم و سرد را به دستگاه کنترل می کند که این موضوع  در جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود، کمپرسور برای تامین دمای خنک داخل دستگاه مجبور است بیشتر کار کند در نتیجه استهلاک بیشتر شده و حتی شاید مواد غذایی فاسد شوند. در این مواقع اکثر افراد تصور می کنند که باید کل درب یخچال تعویض شود ولی گاهی اوقات تنها باید اقدام به تعمیر یا تعویض لاستیک درب دستگاه کنید. همچنین در بعضی مواقع نیازی به خرج کردن پول نیست و فقط باید آن را بشویید.

در این مقاله تصمیم داریم ابتدا درباره ی انواع نوار درب یخچال توضیح دهیم، سپس راه هایی را برای تشخیص خراب بودن این قطعه بیان کنیم. مطالب را دقیق بخوانید و در صورتی که متوجه شدید لاستیک شما دچار مشکل شده، در ادامه همراه نمایندگی تعمیر یخچال ویرپول باشید چون به طور کامل آموزش تعمیر و تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال را قرار داده ایم.

انواع لاستیک درب یخچال

نوار به دو شکل مختلف بر روی دستگاه نصب می شود. رایج است که در بسیاری از یخچال فریزر ها لاستیک را با استفاده از پیچ به بدنه محکم کنند، در حالت دوم آن را بدون پیج و به صورت پرسی و یا چسب شده به بدنه متصل می کنند. این قطعه را با ابعاد های گوناگونی طراحی و ساخته اند مثلا تا 70، 90، 120، 140، 160 و سانتی متر وجود دارد؛ نوارهای دور درب با استفاده از اعدادی معرفی می شوند که این اعداد، همان طول نوار هستند. موقع خرید لاستیک باید به مدل دستگاه خود توجه کنید تا یک نوار مناسب با طول و پهنای مناسب تهیه نمایید.

نوارهای دور درب یخچال با توجه به مدل دستگاه متفاوت هستند و به طور کلی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند. در زیر می توانید این دو مورد را ببینید:

نوار دور درب پیچی: همانطور که در بالا ذکر شد، نوار دور درب پیچی با استفاده از پیچ به محل مورد نظر نصب می شوند.

نوار دور درب چفتی: روش نصب این مدل ساده است؛ این مدل یخچال فریزرها یک شیار وجود دارد که نوار داخل آن شیار تعبیه می شود.

نوار دور درب چسبی(پرسی): این مدل، نوار بین درب یخچال و پلاستیک داخلی به وسیله چسب پرس می شود. تعویض این مدل کمی سخت است؛ برای تعویض و جایگزینی نوار ابتدا باید با کاتر بین درب و پلاستیک داخلی(محل تعبیه نوار) شیاری ایجاد کرده و نوار قبلی  را جدا کنید. حالا نوار جدید را نصب کنید.

انواع لاستیک درب یخچال

نحوه ی تشخیص معیوب بودن لاستیک درب یخچال

اگر نوار لاستیک شما نمی چسبند یا بسته نمی شود، ممکن است دچار مشکلی شده باشد. حالت های دیگری نیز وجود دارد که می توانید از طریق آنها متوجه شوید آیا واقعا خرابی رخ داده یا خیر. در ادامه بیشتر درباره ی آنها توضیح خواهیم داد:

  • گاهی اوقات یخچال شما بیش از گذشته و بیش از حد نرمال کار می کند. حتی ممکن است که کمپرسور پی در پی و بدون وقفه در حال فعالیت باشد. در پاراگراف های بالا بیان کردیم که یکی از وظایف لاستیک دور درب کنترل ورود و خروج هوای سرد و گرم به داخل دستگاه می باشد. از همین رو اگر این قطعه دچار مشکل شود هوای سرد به بیرون رفته و هوای گرم محیط اطراف به داخل درز می کند، به همین دلیل کمپرسور پی در پی در حال فعالیت است. پس احتمال اینکه برای نوار اشکالی به وجود آمده باشد زیاد است.
  • اگر برای نوار دور درب یخچالتان مشکلاتی مانند پارگی، ترک های عمیق، کندگی و شل شدن پیش آمده باشد، درب یخچال به هیچ عنوان کامل بسته نخواهد شد. برای آزمایش این مسئله یک اسکناس یا یک تیکه کاغذ بردارید و آن را بین درب و لاستیک قرار دهید و درب را ببندید. سپس تلاش کنید تا اسکناس یا کاغذ را به آرامی بیرون بیاورید. در صورتی درب کامل بسته نشده که شما بتوانید به آسانی موفق به انجام این کار شوید. در نتیجه باید لاستیک را تعویض کنید.

نحوه ی تشخیص معیوب بودن لاستیک درب یخچال

چگونگی تعویض و تعمیر نوار دور درب

پاراگراف های بالا را قطعا به طور کامل مطالعه کردید و اکنون می دانید در چه مواقعی لاستیک شما دچار خرابی شده است. حال اگر هر یک از شرایط های بیان شده در پاراگراف های بالا برایتان پیش آمد باید بلد باشید که چگونه مشکل را برطرف کنید. در این بخش از مقاله آموزش تعمیر و تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال، قرار گرفته است. پس همراه ما باشید و اطلاعات خود را افزایش دهید:

  • باز کردن پیچ های درب

در گام اول باید پیچ ها را باز کنید. آنها زیر نوار دور درب قرار گرفته اند پس برای دسترسی به آنها لاستیک را به سمت بالا بکشید. با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو، پیچ ها را تا حدی شل کنید که کامل بیرون نیایند. پیشنهاد می دهیم بعد از اتمام این مرحله و برای انجام مراحل بعدی دستگاه را از برق بیرون بکشید تا در مصرف برق صرفه جویی شود و دچار برق گرفتگی نشوید.

  • کندن لاستیک یا نوار دور درب

پس از اتمام گام اول قادر هستید که نوار را بکنید، لازم است بدانید برای انجام این کار نیازی به فشار یا زور زیاد نیست. در بعضی مواقع شاید دقت کافی نداشته اید و یک مایع چسبنده مانند شربت را بر روی نوار ریخته اید. اگر این مایع به پشت لاستیک نفوذ کند قطعا هنگام انجام این مرحله، قسمت هایی از آن به درب می چسبد. در صورتی که از مواد شوینده و آب ولرم استفاده نمایید چسبندگی به آسانی از بین خواهد رفت. به کار بردن فشار یا زور سبب پاره شدن لاستیک خواهد شد، بنابراین با دقت کامل آن را باز کنید.

چگونگی تعویض و تعمیر نوار دور درب

  • شست و شوی لاستیک درب یخچال

پس از باز کردن نوار آن را با دقت بررسی کنید، اگر دچار مشکل خاصی نشده بود، نیازی به تعویض نیست و باید آن را بشویید. از آب ولرم و صابون استفاده نمایید تا تمام چربی ها و کثیفی ها از بین بروند. برای خشک کردن نوار هم تنها یک حوله کافی است. اگر این قطعه خراب شده بود نیازی به شست و شو نیست و باید اقدام به تعویض آن کنید.

  • به کار بردن گریس و وازلین و نصب نوار

پس از شست و شو، به طرفی که نوار به درب نصب می شود کمی وازلین یا گریس بزنید تا از ترک خوردن آن جلوگیری کند. در آخر لاستیک را به آرامی سر جای خود قرار داده و پیچ ها را ببندید. زیاد پیچ ها را سفت نکنید زیرا به نوار آسیب وارد می کند.

اکنون که به انتهای مقاله رسیدیم قطعا اطلاعات کافی و کاملی بدست آوردید. فراموش نکنید برای نصب دوباره ی لاستیک های پرسی و بدون پیچ باید از چسب استفاده نمایید. اگر قادر به انجام این کار نیستید از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله در مورد تمام مواردی که باید راجع به نوار دور درب بدانید، صحبت کردیم. مواردی مانند نحوه تعویض نوار، انواع نوار، علل خرابی و همچنین نشانه های خرابی انواع نوار دور درب سخچال فریزرهای ایرانی یا خارجی. از آنجا که این قسمت از یخچال باعث وکیوم کردن فضای کابین یخچال فریزر را بر عهده دارد و همچنین مانع عبور رطوبت و گرما به داخل یخچال فریزر می شود، در صورتی که به هر دلیلی معیوب باشد، می تواند باعث سوختن کمپرسور، افزایش مصرف برق و … شود.

سوالات متداول

برای دریافت خدمات تعویض نوار دور درب یخچال ویرپول با چه شماره ای تماس بگیریم؟

برای تعویض نوار دور درب یخچال ویرپول خود می توانید با نمایندگی تعمیر یخچال ویرپول به شماره 22225007-021 تماس حاصل فرمایید.

هزینه خرید یا تعویض نوار دور درب یخچال چقدر است؟

با توجه به شرایط اقتصادی و عدم ثبات قیمت ها، بهتر است برای اطلاع از قیمت دقیق انواع نوار دور درب یخچال با این نمایندگی تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در جریان به روزترین قیمت ها قرار دهند.

آیا خرابی لاستیک دور درب یخچال باعث سوختن کمپرسور می شود؟

در صورت خرابی لاستیک دور درب یخچال، درب به صورت کامل بسته نمی شود. در نتیجه کمپرسور برای سرد کردن فضای داخلی نیروی بیشتری صرف می کند که این مورد می تواند در نهایت باعث سوختن کمپرسور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =

سایر نوشته ها

رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
رله استارت یخچال چیست؟ علت و علائم خرابی آن
بوی سوختگی یخچال
بوی سوختگی یخچال، نشانه چیست؟
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علت وجود آب در مخزن نمک ماشین ظرفشویی
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
علائم خرابی اورلود یخچال چیست؟
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی
تنظیم تایمر ماشین لباسشویی | چگونه تایمر ماشین لباسشویی را تنظیم کنیم؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟
علت-متوقف-شدن-ماشین-لباسشویی-حین-کار--شاخص
علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
برخی از مشکلات ماشین لباسشویی
علت صدای موتور یخچال چیست
علت صدای موتور یخچال چیست؟ دلیل اصلی صدا دادن کمپرسور یخچال
جمع شدن آب در لباسشویی
دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی + روش حل