مایکروفر یا سولاردام کدام را انتخاب کنم؟

مایکروفر یا سولاردام کدام را انتخاب کنم؟

ژوئن 29, 2022
نمایش همه

نشت گاز فریون از کولر گازی

نشت گاز فریون از کولر گازی

نشت گاز فریون از اسپلیت

یک گازی به نام فریون وجود دارد که غیر قابل اشتعال، بی رنگ و نسبتا بی بو است و سنگین تر از هوا می باشد و در دمای اتاق به صورت گاز وجود دارد، اما زمانی که فشرده یا خنک شود به حالت مایع در خواهد آمد. یکی از رایج ترین سوالاتی که کاربران درباره ی این گاز از ما پرسیده اند این است که نشت گاز فریون در کولر گازی چیست؟ و از همین رو ما قصد داریم در ادامه بیشتر درباره ی این موضوع صحبت کنیم. از گاز فریون به عنوان یک سرد کننده در سیستم های خنک کننده مانند کولرگازی استفاده می شود. اگر مدت طولانی است که از کولر گازی خود استفاده می کنید یا آن را از مکانی به مکان دیگری منتقل کرده اید، احتمال اینکه گاز از دستگاه شما خارج شود و دچار نشتی گاز شوید زیاد است. نا گفته نماند که هنگام بروز این مشکل باید آن را خیلی سریع برطرف نمایید. در غیر این صورت مشکلات بزرگ تر و بدتری برایتان به وجود خواهد آمد. تا انتهای مقاله همراه نمایندگی مرکزی تعمیرات کولر گازی ویرپول باشید و اطلاعات بیشتری درباره ی این مشکل و نحوه ی نشت یابی بدست آورید.

انواع گاز فریون

گاز فریون انواع مختلفی دارد که در ادامه چند مورد از آن را ذکر می‌کنیم.

انواع گاز فریون

  • گاز فریون R134a یا تترافلئوراتان که برای خودرو کاربرد دارد.
  • گاز فریون R22 (کلئورودی فلئورومتان) که برای تهویه مطبوع از آن استفاده می‌شود.
  • گاز فریون R410A که از آن به جای گاز R22 استفاده می‌شود، به این دلیل که دیگر تولید آن در جهان موجب خطر و آسیب رسانی به اتمسفر می‌شود و دیگر تولید آن قطع شد.
  • همچنین این گاز به متراکم کننده کولرگازی اضافه شده و متراکم کننده بیرون از خانه و روی سیستم آن که برروی دیواری که خارج از مجتمع مسکونی می‌باشد قرار گرفته است.
مقالات مرتبط:  آموزش خاموش و روشن کردن اسپلیت بدون ریموت کنترل

نشت گاز فریون چه خطراتی برای ما دارد؟

عملکرد کولر گازی شما زمانی با مشکل بر خواهد خورد که دچار کمبود گاز فریون شود به طور مثال اگر حداقل 10 درصد از این گاز کاهش یابد، مصرف نیرو نزدیک به ۲۰ درصد زیاد خواهد شد. این گونه مجبور به پرداخت پول بیشتری برای قبض برق خود هستید و قطعا این موضوع شما را عصبانی خواهد کرد. نشت گاز فریون برای تمامی افراد مضر است، به خصوص افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند. در صورتی که برای مدت کوتاهی این گاز را استشمام کنید ممکن است مشکلات جسمانی مانند حالت تهوع و سردرد در شما بروز دهد. حتی شاید دچار افزایش ضربان قلب، سرگیجه و از دست دادن هماهنگی شوید. اگر برای مدت زمان زیادی این گاز وارد دستگاه تنفسی شما شود، مشکلات جدی تری مانند بیهوشی، تنگی نفس، سرفه بیش از حد و یا حتی مرگ برایتان پیش خواهد آمد و به طور کلی سلامتیتان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

چگونه متوجه شویم که گاز فریون از کولر گازی نشت کرده است؟

چگونه متوجه شویم که گاز فریون از کولر گازی نشت کرده است؟

گاهی اوقات شاید متوجه شده اید که کولر گازی شما مانند قبل عملکرد بسیار عالی ندارد و به خوبی قبل کار نمی کند. شاید در بعضی از مواقع دستگاه شما هوا را مثل سابق خنک نکرده و یا در حین کار کردن آن بوی بدی را استشمام می کنید. هر یک از موقعیت های بالا نشان می دهد که گاز از کولر گازیتان نشت کرده است. اگر هر یک از موارد بالا برایتان اتفاق افتاد و مطمئن شدید که این مشکل برایتان پیش آمده، سریع با یک تعمیرکار ماهر و کار بلد تماس بگیرید و از او بخواهید تا سیستم خنک کننده ی شما را چک نماید. در صورتی که هر یک از اعضای خانواده دچار علائمی که در پارارگراف های بالا کردیم شده بود حتما او را به بیمارستان ببرید و به یک پزشک نشان دهید.

1- کولر گازی باد خنک نمی دهد

از علائم نشتی گاز می‌توان به اینکه کولرگازی عمل خنک سازی را انجام نمی‌دهد و نیز باد گرم از خود خارج می‌کند، اشاره داشت که این باد طبیعتا از یونیت درونی آن خارج می‌شود. البته فقط این مورد نیست، ولی می‌تواند جزئی از علل اصلی به حساب آید. متاسفانه بیشتر سرویسکاران وقتی با این اشکال روبرو می‌شوند، سریع به سراغ شارژ کردن گاز دستگاه می‌روند، اما کار درست این است که کویل‌ها و لوله‌ها را باید با دقت بررسی نمود.

2- بادی که از کولر خارج می شود بویی شبیه به استون دارد

یکی از مواردی که باید خیلی نسبت به آن محتاط باشید، بوی استون مانند که از کولرگازی خارج می‌شود است. این بو راهی است که شما می‌توانید متوجه آن شوید که دستگاه شما نشت کرده است. در این مواقع بهترین کار این است که شما باید سریعا کولرگازی را خاموش کرده و با یک متخصص تماس بگیرید تا نسبت به سرویس دستگاه شما اقدام کند.

3- پنل‌ها( لوله‌های مسی) دچار انجماد شده اند

یخ زدگی( برفک) برروی لوله‌های مسی، پنل اپراتور و کندانسور از دلایل کم شدن گاز کولرگازی می‌باشند. به سبب کم شدن گاز دستگاه لوله‌ها قادر نیستند گرمای مورد نیازشان را جذب کنند و به همین علت برفک رخ می‌دهد.

4- هزینه قبض برق افزایش یافته است

نسبت به گذشته مبلغ برق مصرفی شما افزایش داشته است. این را هم در نظر داشته باشید که اگر کولر شما دچار کمبود گاز شده باشد ویا نشتی پیدا کرده باشد، فشار وارده به موتور افزایش میابد تا توانایی خنک نگه داشتن منزل را داشته باشد و این را بدانید که هر چه فشار بیشتر باشد، مصرف برق شما نیز بیشتر می‌شود.

مقالات مرتبط:  علائم سوختن موتور یا کمپرسور کولر گازی

به چه علتی نشتی گاز فریون رخ می دهد؟

به چه علتی نشتی گاز فریون رخ می دهد؟

  • فرسایش فلز در طول زمان یکی از رایج ترین علت هایی است که باعث نشت گاز فریون می شود. در صورتی که میزان فرسودگی در دستگاه زیاد بود باید کل آن را تعویض نمایید اما اگر قسمتی از کولر گازی فرسوده شده بود با جایگزین قطعه جدید تری، مشکل را حل کنید. اگر بیشتر از 10 سال است که کولر گازی دارید بهتر است یک دستگاه نو دیگری برای خود تهیه نمایید.
  • همچنین اگر آسیبی به بدنه ی کولر گازی وارد شود امکان نشتی گاز وجود دارد در نتیجه باید حواس خود را به خوبی جمع کنید تا بدنه ی دستگاه خراب نشود.
  • در صورتی که سیستم خنک کننده ی خود را به درستی نصب نکرده باشید از همان ابتدا سیستم دچار کمبود گاز فریون خواهد شد. پیشنهاد می دهیم برای نصب کولر گازی خود از یک تعمیر کار و یا نمایندگی مجاز تعمیرات ویرپول کمک بگیرید تا به نحو احسنت این کار را برایتان انجام بدهد.
  • خوردگی لوله می‌تواند باعث سوراخ شدن لوله‌های دستگاه و نشتی گاز از کولرگازی باشد. به طور معمول لوله‌های مسی کندانسور برای اینکه سرما به راحتی انتقال پیدا کند نازک ساخته می‌شوند. نازک بودن این لوله‌ها سبب خوردگی بیش از حد در آنها می‌شود. خوردگی این لوله‌ها اغلبا توسط آلاینده‌هایی که در هوا وجود دارد، اتفاق می‌افتد.

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله قطعا جواب تمامی سوال هایتان را بدست آوردید و دیگر می دانید که نشت گاز فریون در کولرگازی چه خطراتی به دنبال دارد. اکنون که اطلاعات کاملی در اختیار دارید به راحتی می توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید، همچنین با بروز هر گونه مشکلی می توانید با حفظ خونسردی عاقلانه ترین کار را انجام دهید. در آخر توصیه ای به شما خواهیم کرد. حداقل یک یا دو بار در سال از یک تعمیرکار بخواهید تا کولر گازی شما را بررسی نماید تا مطمئن شوید دستگاهتان بدون هیچ مشکلی کار می کند و عملکرد درستی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *